Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: file_get_contents(files/survey) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 82
4.1.2. Обов’язки покупця при купівлі товарів : Захист прав споживачів : Бібліотека для студентів

4.1.2. Обов’язки покупця при купівлі товарів


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 
90 91 92 93 94 95 

Загрузка...

Товари різні за своїм призначенням, характеристиками, якістю, споживчими властивостями. Останні два показники бажано переві-рити, придбаваючи, наприклад, автомобіль, побутову техніку, взут-тя, одяг тощо.

Згідно з редакцією Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.91 р. № 1023-ХІІ (далі-Закон про захист прав споживачів), що запрацювала з 13 січня цього року, споживачі мають не тільки права, а й обов"язки (ст. 4);

-          перед використанням товару уважно ознайомитися з правилами експлуатаціі;

-          за необхідності звернутися до продавця за роз'ясненнями умов і правил користування товаром.

Отже, придбаваючи, скажімо, одяг чи взуття, покупцеві треба по-міряти його на місці і тільки після цього купувати. Продавець пови-нен видати покупцеві розрахунковий документ (касовий або това-рний чек). Він неодмінно знадобиться, якщо виникне необхідність повернути товар. Повернувшись додому, слід повторно приміряти покупку. Якщо річ з будь-яких причин покупця не влаштовує (не той розмір, колір тощо), то протягом 14 днів її можна обміняти на аналогічну або ж забрати гроші (якщо немає аналогічного товару). Але тільки за умови, що товаром ще не користувалися.

Купуючи, скажімо, побутову техніку, спочатку слід ознайомити-ся з інструкцією з експлуатації, паспортом) товару, а також із га-рантійними зобов'язаннями. Такими Закон про захист прав спо-живачів називає гарантію виробника (продавця) товару на його нормальну експлуатацію протягом певного періоду часу - гаран-тійного строку. Даний строк зазначають як в інструкції з експлуа-тації (паспорті) товару, так і в гарантійному талоні.

Гарантійні зобов"язання поширюються на будь-який товар. Тому покупцеві потрібно звернути увагу на такі особливості:

1.         До товарів має бути додано спеціальний документ, що найчас-

тіше називається гарантійними умовами або гарантійними зо-

бов"язаннями. У ньому, зокрема, зазначають: строк гарантії, пере-

лік поломок, що не підпадають під гарантію, а також список та

адреси підприємств, які здійснюють гарантійне обслуговування. До

них звертаються у разі несправностей протягом гарантійного стро-

ку. Зауважте: якщо гарантійний строк не встановлено, покупець має

право висунути претензії до якості товару продавцеві (виробникові)

протягом 2-х років.

2.         При купівлі продавець має зробити в гарантійних зо-

бов'язаннях позначку, що свідчить про початок гарантійного стро-

ку, встановленого для даного виду товарів.

3.         Складова гарантійних зобов'язань - гарантійні талони. Тому

рекомендуємо покупцеві перевірити їх наявність та вивчити зміст.

Після ознайомлення з документацією на товар покупцеві треба випробувати його в різних режимах. Деяка складна побутова техніка(кухонні комбайни, пилососи, електром'ясорубки і т. ін.) та меблі продають-ся у розібраному (розукомплектованому) вигляді. Тому перед придбанням необхідно попросити продавців зібрати то-вар, перевірити його роботу і знову розібрати перед упакуванням. Потім бажано самостійно повторити збирання-розбирання товару у присутності продавця.

Якщо товар доставили додому, покупцеві потрібно попросити зібрати його і продемонструвати всі особливості функціонування (включити, перевірити роботу в різних режимах експлуатації то-що). Тільки тоді уповноважений працівник продавця заповнює га-рантійні зобов'язання на товар.

Однак не завжди впевнитися в якості товару можна під час його купівлі. Існують так звані приховані недоліки, що визначються протягом гарантійного строку експлуатації. Що ж тоді робити?

Відповідно до ст. 8 Закону про захист прав споживачів, якщо по-купець помітив недоліки в товарі протягом гарантійного строку, він має право вимагати:

1)         пропорційно зменшити ціну;

2)         безоплатно усунути недоліки (найчастіше це безкоштовний га-рантійний ремонт);

3)         відшкодувати витрати на усунення недоліків.

Якщо ж брак суттєвий, покупець вправі повернути товар і вима-гати повернення грошей або обмін товару на аналогічний. Усі ви-щезазначені вимоги покупець може пред'явити на власний вибір або виробникові, або продавцеві, або ж організації, яка взялася за гарантійне обслуговування.

Якщо покупцеві відмовлять у його правах (наприклад, тому що недоліки виникли з його вини), то згідно зі ст. 17 Закону про захист прав споживачів у нього є право на експертизу, що визначить реа-льні причини втрати якості товару: це приховані недоліки або ж не-правильна експлуатація. Для цього покупцеві необхідно пред'явити продавцю або виробникові товару письмову вимогу. Отримавши її, продавець (виробник) зобов'язаний організувати експертизу. У разі відмови покупець може надіслати скаргу до органів захисту прав споживачів. Витрати на експертизу покладають на продавця (виро-бника), і тільки якщо експертиза встановить вину покупця у псу-ванні товару, він компенсує витрати. Його вимоги при цьому не за-довольнять.