6.3. Планування виробничої потужності підприємства
Виробнича потужність підприємства визначається за потуж-ністю провідних цехів, ділянок, агрегатів. До провідних нале-жать цехи, ділянки, агрегати, в яких виконуються основні, найбільш трудомісткі технологічні процеси і операції з виготов-лення виробів або напівфабрикатів. Перелік провідних цехів, діля-нок і агрегатів в основному виробництві, а також оптимальні рівні завантаження публікуються в галузевих рекомендаціях за розрахунком виробничої потужності.
Під «вузьким місцем» розуміється невідповідність виробни-чої потужності окремих цехів, ділянок, агрегатів можливостям провідного устаткування.
Наявність «вузьких місць» на проміжних стадіях виробни-чого процесу не повинна враховуватися в розрахунках виробни-чої потужності підприємства.
При розрахунку виробничої потужності підприємства вра-ховуються все устаткування, закріплене за основними виробни-чими цехами, за винятком резервного, дослідних ділянок і спеці-альних ділянок для навчання робочих, культурно-технічний рівень кадрів і їх ставлення до праці, досягнутий рівень виконання норм часу.
При розрахунку виробничої потужності потрібно виходи-ти з наявного устаткування і площ, передової організації ви-робництва, застосування повноцінної сировини, найбільш дос-коналих інструментів і пристроїв, режиму роботи підприєм-ства.
Виробнича потужність змінюється протягом року, тому роз-різняють вхідну, вихідну і середньорічну потужності.
Вхідна потужність визначається на початок року за наявним устаткуванням (Пвх), вихідна — на кінець планового періоду з урахуванням вибуття і введення потужності за рахунок капіталь-ного будівницгва, модернізації устаткування, вдосконалення тех-нології і організації виробництва (Пвб).
Середньорічна потужність (Пср) розраховується пшяхом до-давання до вхідної потужності Пвх середньорічної Пвв, яка вво-диться, і віднімання середньорічної потужності, яка вибуває, Пвб з урахуванням терміну дії Тд:
Пср = Пвх + (Пвв ■ Тд/ 12) - [Пвб (12 -Тд) / 12].
Збільшення виробничої потужності можливе за рахунок:
1) введення в дію нових і розпшрення потужностей, які діють;
2) реконструкції;
3) технічного переозброєння виробництва;
4) організаційно-технічних заходів (збільшення годин робо-ти устаткування, зміни номенклатури продукції або зменшення трудомісткості, використання технологічного устаткування на умовах лізингу з поверненням в терміни, встановлені лізинго-вою угодою).