Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
2.10. Експертиза якості косметичних товарів : Технологія парфумерно-кометичних продуктів : Бібліотека для студентів

2.10. Експертиза якості косметичних товарів


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 

магниевый скраб beletage

Усі косметичні товари повинні виготовлятися за рецептурою затвердженою відповідними органами Міністерства охорони здо-ров’я України і відповідати вимогам нормативних документів.

Загальні вимоги

•          Висока ступінь ефективності дії виробу — повинна бути ко-рисною, чинити сприятливу дію на стан шкіри, волосся, порож-нину рота.

•          Безпечність всіх інгредієнтів, що входять до складу косме-тичних засобів.

•          Незмінність якості протягом гарантійного терміну стійкість по відношенню до розвитку мікроорганізмів і окислювальних процесів.

•          Естетичні вимоги: гарний зовнішній вигляд косметичного засобу (консистенція, колір, запах), художнє та рекламне

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

оформлення упаковки. Косметичні товари повинні мати при-ємний, але не сильний запах, щоб не заглушати аромату пар-фумів.

Декоративна косметика повинна прикрашати зовнішність людини, не подразнювати шкіри, очей, легко накладатись і зми-ватися, бути стійкою до поту, вологи та температури.

Специфічні вимоги

Крім загальних вимог, до окремих груп косметичних засобів висувають вимоги специфічні.

Вимоги до засобів по догляду за шкірою Креми за консистенцією повинні відповідати своїй групі, бути однорідними (без згустків, грудочок, розшарувань) та стабільни-ми. Розшарування рідких кремів повинно зникати при легкому збовтуванні. Колір і запах — характерні виробу певного найме-нування.

Креми повинні легко видавлюватися з туб чи флаконів, нано-ситися на поверхню шкіри та швидко нею поглинатися. Значен-ня рН кремів становить 5–9 одиниць.

Лосьйони повинні бути прозорими, однорідними, допускаєть-ся опалесценція, мають забезпечувати певний косметичний ефект (очищення, дезинфекція, освіження). Значення рН 4,5–8,5. Для шкіри обличчя краще значення рН 5–7. Лосьйони повинні зберігати свої властивості протягом 12 місяців при перепаді тем-ператур від –10 °С до 45 °С.

Вимоги до засобів по догляду за зубами та ротовою порожниною

Зубний порошок повинен бути однорідним, без грудочок і твердих включень, з приємним запахом, завдяки якому ство-рюється відчуття свіжості в ротовій порожнині. Вологість порош-ку — не більше ніж 3 %.

Зубні пасти повинні бути однорідними, у вигляді пасто- чи желеподібної маси без крупинок та сторонніх включень, мати приємний запах, смак, колір. Пасти повинні легко видавлювати-ся з туб, розтікатися по щітці, не тверднути в щільній упаковці, мати водневий показник рН 7–9,3, проявляти полірувальну, осві-жаючу, дезінфекційну, лікувальну дію, зберігати свої властивості під час тривалого зберігання. Вміст вологи в пасті — від 17,5 до 45 %, залежно від виду.

Зубні еліксири повинні бути прозорими, без каламуті та оса-ду, приємними на смак, усувати неприємний запах у ротовій порожнині та освіжати її.

Вимоги до засобів по догляду за волоссям

Шампуні повинні добре очищати волосся і шкіру голови, да-вати пишну, густу піну, легко й повністю змиватися з волосся, не повинні давати осаду з солями Са і Мg у жорсткій воді (наліт на волоссі). Значення рН у межах 5–8,5 для шампунів на основі синтетичних миючих речовин, та 8,0–10,0 — для шампунів на мильній основі.

Шампуні повинні мати приємний запах, надавати волоссю натурального блиску, шовковистості.

Фарби для волосся порошкоподібні (хна, басма), повинні бути сухими, однорідними; рідкі — без осаду; кремоподібні — не містити сторонніх включень.

Водневий показний (рН) — у межах 8,5–10,5. Колір волосся після фарбування має відповідати кольору, зазначеному на мар-куванні фарби. Фарба не повинна надавати волоссю жорсткості та тьмяності (матовості).

Вимоги до декоративної косметики

Г у б н а п о м а д а повинна мати гладеньку рівномірно зафарбо-вану поверхню, приємний запах і смак без жирового присмаку. Олівець не повинен кришитися, прогіркати, вкриватися сірим нальотом, повинен давати рівний, однорідний мазок, що легко наноситься на губи.

Температура краплепадіння для губних помад знаходиться в межах 55–80 °С. Губна помада має триматися на губах декілька годин, у спекотну погоду та при вживанні гарячої їжі не повинна стікати з губ та викликати подразнювальну дію. Помада не по-винна випадати з пеналу, а пенал має вільно рухатися, не зріза-ючи помаду.

Пудра — тонкого помелу, ступінь подрібнення відповідно до ГОСТу, оскільки від цього залежить як маскувальна здатність, так

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

і здатність пудри лягати на шкіру, не обсипаючись. Значення рН — нейтральне. Пудра повинна легко поглинати вологу, усувати блиск шкіри. Запах пудри має бути приємний, освіжаючий. Для порошкоподібної пудри вміст вологи — не більше ніж 2 %. Ком-пактна пудра повинна бути щільно спресована, без сколів і тріщин, легко набиратися на пухівку, не повинна ламатися при легкому натисканні.

Вимоги до засобів по догляду за нігтями

Лаки, емалі для нігтів мають відповідати присвоєному номе-ру кольору; лак прозорий, без каламуті та осаду; емаль — не про-зора, однорідна. Вони повинні накладатися на нігті рівно та глад-ко, швидко висихати (не довше ніж 2,5 хв), утворюючи рівну, блискучу плівку, стійку до засобів побутової хімії (мийних засобів тощо). Емалі повинні володіти високою покривною стійкістю.

Рідина для зняття лаку та емалі повинна добре їх розчиняти.

Вимоги до туші для вій

Туш-фарба для вій — однорідна маса, яка повинна мати гарну покривну здатність, стійкість до води, рН 1 % водного розчину 7–10. Якісна туш не викликає склеювання вій, алергії. Деякі види мають властивість подовжувати вії та надавати їм ефекту закручування. Туш не повинна мати грудочок, які при висиханні потрапляли б в очі та спричинювали почервоніння і подразнення.

Зовнішній вигляд і колір порошкоподібних виробів та тих, що мають консистенцію емульсії, гелю, желе, пасти, визначають пе-реглядом проби, розміщеної тонким рівним шаром на предмет-ному склі чи аркуші білого паперу. Однорідність цих виробів (відсутність грудочок, крупинок) визначають на дотик, легким розтиранням проби.

Зовнішній вигляд і колір виробів, що мають тверду консис-тенцію та упаковані в баночки та пенали, компактні вироби деко-ративної косметики визначають переглядом поверхні виробу.

Зовнішній вигляд, однорідність рідких косметичних товарів (рідких кремів, зубних еліксирів, лаків та інше) визначають пере-глядом неозброєним оком флаконів або пробірок з досліджува-ною рідиною в прохідному світлі електричної лампи потужністю у 40 Вт.

Запах косметичних товарів (за винятком шампунів) визнача-ють органолептичним методом у пробі після визначення зовніш-нього вигляду. Запах шампунів оцінюють з використанням 10 % водного розчину при температурі розчину 40–45 °С.

Експертиза якості косметичних виробів проводиться за орга-нолептичними та фізико-хімічними показниками відповідно до дію-чих стандартів: ГОСТ 29189-91 «Крем косметический»; ГОСТ 18768-90 «Изделия декоративной косметики. Порошкообразные и компактные»; ГОСТ 28767-90 «Изделия декоративной косметики на жировой основе»; ТУ 9158-019-0335018-93 «Шампуни на осно-ве синтетических ПАВ»; ТУ 217 РФ 85-89 «Лаки маникюрные».

До органолептичних показників косметичних виробів відно-сяться: зовнішній вигляд, однорідність, колір, запах виробу, ма-зок (для губних помад).

До фізико-хімічних показників відносяться:

—        показники складу косметичних засобів (масова частка води, летких речовин, загального лугу, гліцерину, масова частка хлору, ПАР, етилового спирту та інших речовин залежно від виду косметики);

—        показник рН — показник якості багатьох видів гігієнічної та декоративної косметики (кремів, шампунів, зубних паст, лосьйонів, пудри, рум’ян на емульсійній основі, фарб для волосся та ін.);

—        температура краплепадіння — для декоративної космети-ки на жировій основі (губні помади);

—        колоїдна стабільність і термостабільність — для засобів на емульсійній основі;

—        пінне число та стійкість піни — для шампунів, піномийних засобів, зубних паст;

—        умовна в’язкість, швидкість висихання, адгезія (лаки для нігтів).

Для визначення показників якості користуються методами:

—        ГОСТ 29188.1-91 «Методы определения температуры кап-лепадения»;

—        ГОСТ 29188.2-91 «Метод определения водородного пока-зателя рН»;

—        ГОСТ 29188.3-91 «Метод определения стабильности эмуль-сии»;

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

—        ГОСТ 29188.4-91 «Метод определения воды и летучих ве-ществ или сухого вещества»;

—        ГОСТ 29188.5-91 «Метод определения свободной и свя-занной щелочи».

Експертиза показників безпеки косметичних виробів

Показники безпеки косметичних виробів містяться в «САН-ПиН 1.2. 681-97». Під час експертизи косметичних виробів визна-чають:

1.         Мікробіологічні показники безпеки.

При визначені цих показників вся косметика ділиться на три

групи:

—        косметика в ампулах;

—        дитяча косметика, косметика навколо очей;

—        решта косметики.

Мікробна забрудненість косметичних виробів оцінюється

кількістю колонієутворювальних одиниць (КУО) в 1 г або 1 см3 продукції. Косметика в ампулах повинна бути стерильною. Для дитячої групи допускається вміст мезофільних бактерій не більше ніж 102 КУО. Для решти косметики — не більше 103 КУО. Дріжджів і пліснявих грибів — не більше ніж 102 КУО. Наявність у косме-тичних засобах патогенних стафілококів та інших бактерій недо-пустима.

2.         Клінічно-лабораторні показники.

Під час визначеня цих показників проводять шкірне тестування

в клінічних умовах, група — не менше 25 осіб. Визначають шкірно-подразнювальні і сенсибілізуючі дії косметичних засобів. Сенсибілізація (від латинського слова sensibils — чутливий) — підвищення чутливості організму людини до дії подразників. Сен-сибілізація лежить в основі ряду алергійних захворювань.

3.         Органолептичні і фізико-хімічні показники.

Зміна зовнішнього вигляду, кольору, запаху свідчить про зни-ження якості цих виробів, що може бути небезпечним для здо-ров’я людини.

Ряд фізико-хімічних показників (вміст свинцю, миш’яку, ртуті, водневий показник — рН, кислотне і перекисне числа та ін.) є основними показниками безпеки косметичних виробів.

Вся косметика підлягає обов’язковій сертифікації, при якій проводиться експертиза за показниками безпеки.

Експертиза косметичних виробів здійснюється в дослідних лабораторіях акредитованих органів за сертифікацією Держстан-дарту.