Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
2.8.1. Губна помада. Класифікація, склад, технологія отримання : Технологія парфумерно-кометичних продуктів : Бібліотека для студентів

2.8.1. Губна помада. Класифікація, склад, технологія отримання


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 

Загрузка...

Серед декоративної косметики найпоширеніші губна помада та пудра. Промисловість випускає губні помади як без кольору, так і тональні. Основні вимоги до них: нешкідливість, гарний

зовнішній вигляд, легке нанесення на губи і тримання протягом певного часу.

За складом і дією губні помади наближені до жирових кремів. Вони складаються з жирової основи, наповнювача, барвника і розчинника для нього та стружки.

До складу губної помади входять високоякісні жири, масла, воски, нафтопродукти (церезин, парафін), а також корисні до-бавки (вітаміни А, Е, F, лецитин, екстракт алое, олія хохоба та ін.). Кількість компонентів різна — від 15 до 30.

Як жирову основу використовують рідкі та тверді жири, віск. З твердих жирів — масло какао, рицинову гідровану олію, каша-лотів саломас; із восків — бджолиний віск, спермацет, ланолін. Крім того, як тверду основу використовують церезин і парафін, вищі спирти, наприклад, цетиловий. Вони добре зв’язують жири і барвники. Спермацет надає губній помаді жирність та пом’як-шує губи.

Як розчинник для барвника використовують моностеарат гліцерину, який до того ж є твердою добавкою.

Бджолиний віск (білий чи жовтий), що вводиться в кількості 7–20 %, поєднує компоненти губної помади, додає їй твердість, збільшує міцність мазка, еластичність та м’якість, сприяє тому, що барвники краще прилипають до губ. Карнаубський віск, що видобувається з листя бразильської пальми і який має темпера-туру плавлення 84 °С, додає губній помаді бажану твердість і виз-начену температуру плавлення, але не вищу ніж 39 °С. Темпера-тура каплепадіння губної помади повинна бути в межах 50–80 °С.

За кардоном поряд з натуральними восками широко викори-стовуються синтетичні продукти: неповні ефіри, етилен чи про-піленгліколі та вищі жирні кислоти (пальмитинова, миристинова, стеаринова).

Озокерит і церезин здатні добре зв’язувати жири і барвники, що в поєднанні з досить високою температурою плавлення і пла-стичністю роблять їх незамінними компонентами губних помад. Спермацет додає губній помаді жирності й твердості, добре зм’якшує губи. Високомолекулярні спирти (цетиловий спирт) роблять мазок губної помади ніжним і тонким. Какао-масло додає губній помаді жирності й блиску. Моностеарат гліцерину є добрим розчинником барвників еозину та еозинової кислоти, а також

            Технологія парфумерно-косметичних продуктів

сприяє диспергуванню лакових барвників і наповнювачів. Мазе-подібні компоненти губної помади (ланолін і частково гідрована рицинова олія) додають помаді пластичних властивостей, підви-щують щільність прилипання мазка до слизової оболонки губ. Очищений ланолін добре пом’якшує шкіру губ, його вводять від 5 до 20 %. Іноді використовують ацетильований ланолін, він кра-ще змішується з рициновою олією і має меншу липкість. Свиня-чий жир додає губній помаді м’якості і жирності, поліпшує її смак. Рицинову олію також вводять для розчинення барвника еозину, вона сприяє більш рівномірному його розподілу.

Косметична промисловість виробляє прості і важкозмивні губні помади. Прості тримаються недовго. Вони складаються з простої жирової основи і нерозчинних у воді барвників. У важ-козмивних губних помадах застосовуються водорозчинні барв-ники: еозин, родамін Ж, родамін 3, еритрозин. Як розчинники цих барвників використовуються, крім рицинової олії, гліцерин, діетилфталат, поліетиленгліколін, бутилстеарат, моностеарат гліцерину, пропіленглікольмоноетиловий ефір тощо.

До губних помад спеціального призначення належать, наприк-лад, сонцезахисні (від променів ультрафіолетового спектра, що викликає їхнє висихання і розтріскування) та ряд інших, до скла-ду яких входять плівкоутворювальні, протизапальні та біологічно активні речовини.

Губну помаду класифікують

•          За призначенням — на гігієнічну і декоративну помади. Пгієнічна - це найкращий засіб з догляду за шкірою губ. До її складу входять масло-какао, прополіс, вітаміни A, С, азулен — протизапальна добавка, феофітин, який надає помаді анти-мікробного, загоювального ефекту, та фотофільтри.

•          За кольором — вітчизняна промисловість випускає декора-тивну помаду від 1 до 99 тонів (від блідо-рожевого до лілового). На кожному підприємстві-виробнику є своя нумерація помади за кольором, тому під одним номером у продаж надходить помада різного тону.

•          За блиском — помади поділяють на матові, перламутрові та з блиском.

•          За стійкістю забарвлення — проста і важкозмивна помада. Прості дають жирний мазок, легко змиваються зі шкіри губ. Для

простої помади застосовують органічні пігменти, нерозчинні в жирах, а для важкозмивних — жиро- та спирторозчинні барвни-ки — родамін, еозин, а також полімерні добавки, які здатні підви-щувати стійкість забарвлення.

•          За ступенем жирності — помади поділяють на жирні, напів-жирні і сухі.

•          За формою футляра (пенала) — у вигляді круглих, оваль-них, прямокутних олівців у металевих і пластмасових футлярах, помади у формі олівця в дерев’яному корпусі — дерево вбирає надлишок жиру через який помада швидко розтікається.

•          За консистенцією — тверда і рідка.

Асортимент губних помад постійно оновлюється. З’явилися помади з новими властивостями. Наприклад, помада «Хамеле-он» змінює колір залежно від рН шкіри:

—        зелений дає забарвлення від рожевого до червоного кольору;

—        блакитний — від світло-рожевого до малинового;

—        помаранчевий — від абрикосового до коралового; помади з додатковим ефектом:

—        зволожувальна;

—        світлозахисна;

—        водостійка.

Італійська фірма «Roon Pupa» та інші випускають набори для губ «Ліптіс»: для захисту, фарбування, блиску; фірми США — ба-гатоцільові палички, які можна використовувати як губну пома-ду тіні, рум’яна, тональний крем.

Колір губної помади підбирають індивідуально згідно з харак-тером людини, кольором шкіри, волосся, очей, сукні, інтенсив-ності освітлення.

Технологія виробництва губних помад

Останніми роками на ряді підприємств галузі впроваджено нові автоматизовані і високомеханізовані установки з виробництва губ-них помад і їхнього розливу що дозволило поліпшити їх якість. На рис. 42 показано одну з таких технологічних схем виробництва губних помад. Весь технологічний процес складається з чотирьох технологічних операцій: приготування жирової основи і пігментної пасти, приготування маси помади, формування та фасування губ-ної помади. Рецептуру губної помади подано в табл. 35.

 

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Рис. 42. Технологічна схема приготування губних помад

Та б л и ц я 3 5 Рецептура губної помади

 

Компоненти  Вміст, % від маси

Рицинова олія           43,0

Стеарин         9,0

Ланолін очищений, безводний       6,0

Спермацет     9,0

Віск бджолиний        20,0

Еозинова кислота (барвник)           12,0

Віддушка        1,0

На вагах 1 відважують відповідну кількість компонентів жиро-воскової сировини і завантажують її в проміжну ємність 3, уста-новлену під настінною мішалкою 2.

Розплавлену масу фільтрують із проміжної ємності 4 насосом 5 через фільтр 6 у проміжну ємність 7.

Зважені на вагах 11 барвники і наповнювачі завантажують у ємність 12 з мішалкою 9, куди додають рідкі компоненти (сорбі-танолеат, парфумерну олію і т.д.) з ємності 10 насосом 8. Отри-ману суміш піддають вальцюванню на тривалковій машині 13.

Ємність 15 із профільтрованою жировою основою і приготов-леною пігментною пастою встановлюють під гомогенізатор 16.

Далі готову масу губної помади насосом 18 через фільтр 20 пе-редають у ємність 21.

Напівавтоматичне формування і фасування губної помади ви-робляються на лініях фірми «Антон Олерт» (Німеччина). Відфільтровану масу завантажують у литьєвий казан 21, потім дозують у литьєві форми. Сформовані олівці автоматично виш-товхуються в пенал. Потім пенали з губною помадою подаються на ручне упакування.

Поряд з напівавтоматичним виробництвом губних помад на деяких підприємствах зберігся ще їхній випуск на ручних конве-єрах.

У цьому разі відфільтровану масу завантажують у казан 22 і розливають у металеві форми 23, що містяться на охолоджуваль-ному столі 24. Після охолодження форми розбирають вручну і олівці губної помади укладають у металеві форми 23, що містять-ся на охолоджувальному столі 24. Після охолодження форми розбирають вручну і олівці губної помади укладають у металеві піддони 25, а потім передають їх на конвеєр 26 для фасування в пенали 27 і упакування в картонні коробки 28.

Приклад випуску губної помади за спрощеною технологією на дрібних підприємствах з ручними конвеєрами показано на рис. 43.

Отримання жирової фази

У збірник на терезах по черзі зважують бджолиний віск, сте-арин, спермацет, ланолін та рицинову олію і вручну завантажу-ють у реактор 1. Суміш у реакторі, при безперервному перемішу-ванні, нагрівають до температури 80–85 °С, пропускаючи пару в сорочку реактора. Нагрівання і перемішування проводять до повного розплавлення компонентів, яке контролюють візуально. Жирову фазу насосом 5 перекачують через патронний фільтр 6 в інший реактор 2 на стадію «отримання маси помади».

Підготовка барвника

Еозинову кислоту на терезах зважують в збірник 1 і заванта-жують вручну в реактор 3. Додають з реактора 2 за допомогою насоса частину жирової основи у співвідношенні: 1 частина пігменту і 3–4 частини жирових компонентів. Суміш перемішу-ють при частоті обертів мішалки 1400 об/хв протягом 15 хв.

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Підготовка виробництва

Підготовка сировини

Отримання жирової фази

Реактор 2

 

Втрати

Підготовка барвника

Реактор

3

Корундовий

млин

16

Отримання маси помади

Реактор 4

Втрати

 

Отримання стержня та пакування помади

Втрати

Склад готової продукції

Рис. 43. Блок-схема технологічного процесу виробництва губної

помади

Розділ ІІ. Косметичне виробництво         

Суміш з реактора 3 за допомогою насоса подають у бункер корундованого млина 16 для подрібнення. Проводять корекцію тону якщо необхідно, то еозинову кислоту змішують з частиною жирових компонентів і подрібнюють на іншому меншому корун-дованому млині. Потім їх з’єднують з основною масою пігментів. Для отримання необхідного тону помади проводять 1-3 корекції. Подрібнена суміш еозинової кислоти і жирової основи надходить у реактор 4 на стадію «отримання маси помади».

Жирові компоненти подають насосом через фільтр (розмір отворів 60 мкм) в реактор, де підтримується температура 80-85 °С. При досягненні цієї температури проводять деаерацію протягом 30 хв, а потім завантажують суміш пігментів і продов-жують перемішування ще 30-60 хв.

Приблизно за 10 хв до кінця перемішування в масу губної помади вводять віддушку, зважену на терезах.

Після додавання духмяних речовин приготовану масу охолод-жують до 60-62 °С. При цьому вміст реактора 4 перекачують насосом через фільтр у збірник 16 для вистоювання. Затвердін-ня маси починається через декілька хвилин після перекачуван-ня, що виключає осідання пігменту

З різних частин реактора хімік ВТК відбирає середню пробу приготовленої маси на аналіз. При отриманні позитивних резуль-татів аналізу масу передають на стадію «отримання стержня і упа-ковки помади».

Для формування олівця помади використовують автоматич-не обладнання, яке включає ємність з дозувальним приладом для маси помади, карусельний формувальний стіл із формами, що знімаються, стіл для подачі основи під олівець помади, пневма-тичний прилад для закріплення олівця в основі.

Маса помади надходить самопливом у ємність об’ємом 15-20 л, яка обладнана паровою сорочкою. Температура регулюєть-ся термостатом з точністю до ± 1 °С. Ззовні ємності встановле-но два електричних дозатори поршневого типу Щоб пігментн не осідав, у ємності знаходиться мішалка пропелерного типу

Формувальний стіл оснащений 180 формами. Внутрішня ча-стина його стола поділена на сектори, в яких створюється необ-хідний температурний режим завдяки подачі холодної чи гарячої води.

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Температура, за якої розливають масу помади у форми, має велике значення і залежить від рецептури конкретної помади. Як правило, вона повинна бути на 2–4 °С вищою від температури краплепадіння.

Форми на карусельному столі перед заповненням нагрівають пуском гарячої води до 50–55 °С (відповідно до температури краплепадіння). Після заповнення температура підтримується на рівні протягом 1 хв. Потім гарячу воду поступово замінюють на холодну. Подача до форм води з температурою 12–14 °С забез-печує подальше охолодження.

Один цикл роботи карусельного стола займає 4 хв. Майже перед закінченням повного циклу розточні отвори в формах роз-криваються, і затверділі олівці помади стиснутим повітрям виш-товхуються в основу. Частота обертів другого стола така сама, як і формувального. Після цього форми механічно очищуються.

Олівці помади, втиснуті в основу, проходять через плавильну камеру, в якій поверхня олівця нагрівається до точки плавлення, а потім швидко охолоджується. Завдяки цій операції утворюєть-ся гладенька поверхня олівців і ліквідуються дрібні недоліки.

Упаковка помади в футляр

Після плавильної камери олівець із цоколем передають на стіл для упаковки, де вручну на нього накладають ковпачок пеналу. Після цього пенали з помадою вкладають у картонний футляр, далі футляр — у пачки, а пачки — в коробки.

Упаковану готову продукцію направляють у пакувальне від-ділення (або карантинний склад).

При отриманні позитивних результатів аналізу виписують ана-літичний паспорт на серію губної помади, і готова продукція ра-зом з аналітичним листом передається на склад готової продукції.