Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
1.2. Загальна характеристика та класифікація запахів : Технологія парфумерно-кометичних продуктів : Бібліотека для студентів

1.2. Загальна характеристика та класифікація запахів


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 

Загрузка...

Значення запахів у житті людини

З давнини до нас дійшла така «антологія» цілющих властиво-стей квітів та рослин. Запах, наприклад, жасмину, лаванди, тро-янди, бергамоту стимулює розумову діяльність. М’ята і конвалія підтримують стійку увагу, що важливо в роботі та навчанні. Аро-мат моря (йоду та солі) створює прекрасну атмосферу для діло-вих переговорів.

Головна і найхарактерніша особливість парфумерії — це її за-пахи; від якості запахів залежить цінність виробу.

Відчування запахів виникає за допомогою органів нюху. Нюх зв’язує людину із зовнішнім середовищем. Запахи оточують нас повсюди. Вони стоять на сторожі здоров’я: попереджують про неможливість вживання зіпсованої їжі або вдихання зіпсованого повітря.

У житті людини запахи мають дуже велике значення. Впли-вом на людину через його нюх користувалися ще в давні часи при виконанні різних релігійних обрядів, магії, чаклуванні. Отже, коріння використання парфумерії дуже глибоке.

Запахи через нюх людини впливають на слинні залози, а потім і на органи травлення. Особливу роль відіграє нюх при визна-ченні якості харчових продуктів.

Найбільш позитивне фізіологічне діяння на людину чинять приємні, нерізкі запахи невеликої концентрації. Саме такими є ароматичні речовини, якими насичене повітря садів, полів, луків, степу, узбережжя морів, соснових, дубових та березових лісів. Це повітряні вітаміни, вони надзвичайно корисні, вони вкарбо-вані в пам’яті більшості людей. Хто не пам’ятає запаху свіжого сіна, вечірнього вогнища…

Духмяні речовини впливають на працездатність, мускульну силу (збільшують її солодкі та гіркі запахи, аміак), змінюють ритм дихання та пульсу (учащає та поглиблює ориганова олія, зворот-ню дію має олія троянди, ванілін). Неприємні запахи підвищують внутрішньочерепний тиск, а приємні — зменшують. Ефірна олія бергамоту поліпшує зір у сутінках.

Аромотерапія — це лікування запахами, використання та діян-ня цілющих властивостей запахів на здоров’я та самовідчуття людини. Аромотерапія знімає стреси, на які страждає більшість населення.

Японські науковці вивчили вплив запахів на біотоки мозку, результатом чого були рекомендації, використані багатьма фірмами та офісами, де стимулювальні та антистресові запахи розсіюють у повітрі за допомогою кондиціонерів. У готелях клієнтам пропонують номери з різними ароматами від безсон-ня, стресів, роздратування. У магазинах є відділи аромотерапії, де фахівці підберуть для Вас спеціальний аромат, змішуючи ефірні сполуки із багатьох флаконів.

Духи для жінки, як і гарний одеколон чи туалетна вода для чоловіків — це та сама аромотерапія. Є декілька фірм, які спеці-ально розробляють парфумерію для лікування здоров’я (вегето-судинні, простудні захворювання, стомлення та стрес).

Нюх поряд із органами слуху та зору відіграє важливу роль у житті людини. Запах (характер, тип, сила, стійкість) парфумер-них товарів — це їх основні функціональні властивості. Але інтен-сивність запахів з часом змінюється.

Розрізняють три стадії, або ноти, запаху — початкову (голов-ну), основну (ноту серця) та остаточну (кінцеву).

Початкова нота утворює перше враження про духи. Початко-вий запах з’являється в період випаровування етилового спирту та найбільш летючих духмяних речовин. Парфумери називають його призапахом спирту, тому за цим першим враженням суди-ти про запах парфумерії не можна.

Нота серця — ядро, серцевина духів розкривається тільки через 15-20 хв після нанесення на шкіру тканину або волосся. Це основний, серединний запах. Він тримається довго і до ньо-го ставлять найвищі вимоги.

Кінцева нота — на завершенні процесу випаровування, бо це випаровуються компоненти, які забезпечують силу та стійкість основного запаху. Він теж повинен бути приємним, але іншого ніж нота серця, аромату (приклади наведені в табл. 2).

Ще одна важлива характеристика парфумерних засобів — їхня стійкість. Згідно з діючим міждержавним стандартом країн СНД — ГОСТ 17237-93, стійкість запаху вимірюється в годинах. Для цього шматок чистої білої марлі розміром 5x10 см змочу-ють у 1,0 см3 парфумерної рідини, потім виймають пінцетом і

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Та б л и ц я 2

Приклади запаху парфумерних виробів

 

Назва виробу та наймену-вання вироб-ника       Вид парфу-мерії, харак-тер запаху  Початкова нота            Основна

нота, або

нота серця     Остаточна нота

«Анжеліка Ва-рум» (концерн «Калина», Ро-сія)   Духи, 1997 р., романтичний, чистий, ніж-ний    Зелень лу-гів, сморо-дина, лісова конвалія     Біла лілія, троянда зе-лена, бузок    Дерево, амбра, ти-бетський мускус

«Шалунья»,

(«Нова зоря»,

Росія)  Парфумерна вода, духи, 1999 р., лег-кість, кокетс-тво, лукавство         Троянда, жасмин, нарцис    Боби тонка, ірис, санда-лове дерево       Кумарин,

іланг-іланг,

мускус

«Кузнецький міст», («Нова зоря», Росія)    Жіноча туалет-на вода, 1999 р., аро-мат нової хвилі       Бергамот,

помаранч,

троянда,

конвалія         Жасмин,

нарцис,

іланг-іланг,

сандал            Дубовий

мох, ваніль,

кумарин

Кращий чоло-вічий аромат

2000 року (концерн «Ка-лина», Росія)       Туалетна во-да, 1999 р., сміливий, вишуканий, мужній  Грейпфрут, бергамот, лимон, зе-лені фрукти    Спеції, тра-ви            Дерево, амбра, ва-ніль, мус-кус, кедр

«Dune» (Дюн), духи «Крістіан Діор» (Фран-ція)                Екстракт утесника     Півонія           Лілія, амбра

«Escape» (Ес-кейп), духи «Кельвін Кляйн» (США)                      Ромашка, яблуко, бар-хатці, гіа-цинт, корі-андр, іланг-іланг      Жасмин, персик, кон-валія, сли-ва, троянда, гвоздика   Мускус, сан-дал, кума-рин, ветівер

витримують при температурі 15–20 °С. Стійкість запаху перевіря-ють через кожні 5–10 год.

За кордоном стійкість запаху — це час повного відчуття запа-ху, а саме — ноти серця. Це інколи приводить до непорозумінь в оцінці стійкості парфумів. Наприклад, за російськими та україн- ськими стандартами, стійкість запаху духів групи Екстра вітчиз-няного виробництва — не менше ніж 60 год (2,5 доби), а в імпор-тних — тільки 7–8 год. У той же час запах цих духів тримається декілька діб, бо ще пахнуть серединна та кінцеві ноти.

Стійкість запаху визначається випаровуванням духмяних речо-вин, її можливо підвищити введенням фіксаторів, які зменшувати-муть їх летючість. Це вигідніше, ніж підвищення змісту парфумер-ної композиції в духах; та й запах їх стає грубішим, втрачається тонкість та ніжність аромату. Менш стійкі квіткові духи з великим вмістом лимона, бергамоту та цитрону. Аромати східні (амброві та пряні) більш стійкі. Чим більше в парфумерній композиції нот тва-ринного та деревинного походження, тим краще утримується запах.

За стійкістю утримування запаху тканини одягу розкладають-ся в такий ряд: шерстяні > лляні > бавовняні > шовкові. Для оде-колонів та духмяних вод висока стійкість запаху не потрібна, бо вони відносяться до гігієнічної парфумерії і їх основне призначен-ня — забезпечити достатнє освіжаюче та дезинфікуюче діяння.

Запахи можна поділити на три умовні групи: приємні, не-приємні і байдужі. Є запахи приємні одним людям і неприємні іншим. Так, одним подобається запах дьогтю, іншим — цибулі та часнику, гнилий запах у сирі Рокфор. Без сумніву, позитивну дію на організм викликають приємні, нерізкі запахи і в невеликій кон-центрації в повітрі. Загальновідомо, що заважають зосередити-ся в роботі неприємні різкі запахи: диму від поганого тютюну, за-пах поту. Позитивно впливають приємні, теплі, ніжні запахи на працездатність і настрій людини. Байдужі запахи — це ті, котрих ми не сприймаємо і до яких настільки звикли, що перестали їх помічати (це звичайний запах повітря, запах свого житла). Ступінь сприйняття запахів, як і музики та живопису, не в усіх однаковий; багатство сприйняття почуттів, хвилювань і уявлень — необхідна умова високо і різнобічно розвиненої людини.

У кожного народу в різні часи формувався смак до певних запахів, і смак цей проявився настільки яскраво, що ми можемо говорити про суттєві розбіжності в парфумерії різних країн.

Індійські духи або взагалі східні — екзотичні, італійські — тем-пераментні, німецькі — суворі, французькі — чуттєві та веселі, мексиканські — яскраві й прямі, англійські — манірні й сухі. У бал-тійських країнах переважають прохолодні запахи, дещо суворі,

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

характерні для вологого та досить прохолодного клімату країн і виготовлені на основі лаванди та бузку. На Кавказі запахи із вмістом дубового моху, фіалки, ірису, мускусу, з домішками цит-русових олій і гвоздики. Середньоазіатські — на основі гвоздики з додаванням фіалки й жасмину.

У Європі найбільш поширені дві класифікації запахів: одну з них запропоновано в 1990 р. Французьким парфумерним това-риством, друга — класифікація фірми «Живодан».

За класифікацією Французького парфумерного товариства всі наявні типи запахів поділяються на сім груп.

Квіткові. Найбільш поширена і популярна група з великим розмаїттям запахів. Парфумери створюють або запах певної квітки, або запах, що нагадує букет різних квітів.

Шипрові. Ця група характерна класичним поєднанням аро-матів дерев, моху, що надає парфумерним виробам теплоти, глибини і свіжості.

Цитрусові. Створена на основі ефірних олій лимону, апель-сину, помаранчу, бергамоту та інших цитрусових плодів.

Із запахом деревини. У цій групі поєднуються теплі запахи сандалового дерева і пачулі з більш ніжним запахом кедра і ве-тивера, а також бадьорих ароматів лаванди і цитрусових. До цієї групи належить більшість чоловічих ароматів.

Папороті, або «фужере». Це група запахів, у якій поєдну-ються запахи лаванди, кумарину, бергамоту з ароматом «нот» дерев і дубового моху.

Шкіряні . В цій групі зібрані дуже незвичайні аромати. Вони по-єднують «сухий тютюновий» аромат (що імітує запах свіжовироб-леної шкіри) з ніжним квітковим запахом, і це створює у «головно-му акорді» оригінальну гармонію з типово чоловічим «акцентом».

Амброві, ще їх називають «орієнтальні», або східні. Це аро-мати п’янкі, м’які, «пудрові», що включають запахи ладаннику, ванілі, ладанної камеді з яскраво вираженими «тваринними но-тами», що створюють «палкий», вкрадливий запах.

Ще одна поширена класифікація запахів запропонована відо-мою у світі фірмою «Живодан» (Франція). Згідно з класифікацією фірми «Живодан», виділяють такі напрямки запахів.

Альдегід. Це енергійні, ароматичні запахи, що відтворюють гармонію лісу, ірису та шляхетних квітів. Шипр. Суміш ароматів лісу, моху, ладану і тваринних запахів, що створюють енергійну гаму яскравих почуттів.

Схід. Аромати, що нагадують амбру, запахи екзотичних квітів і фруктів.

Флора. Природна гама запахів квітів, зелені, цитрусових, лаванди і фруктів.

Прянощі. Суміш «флори» з запахом прянощів, насамперед гвоздики (або її синтетичних аналогів).

Тютюн. Запах асоціюється з папороттю, лавандою, лісом з «тютюновою нотою» та іншими акордами.