Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
2.3.4. Біологічно активні речовини : Технологія парфумерно-кометичних продуктів : Бібліотека для студентів

2.3.4. Біологічно активні речовини


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 

Загрузка...

Біологічно активні речовини — це насамперед вітаміни — біо-логічно активні низько молекулярні органічні сполуки життєво не-обхідні для організму людини. Вони потрібні йому в дуже малій кількості, але виконують при цьому дуже важливі специфічні функції: сприяють обміну речовин, полегшують засвоювання продуктів харчування, надходять з кров’ю у поверхневі шари шкіри і цим підвищують їхній тонус. Вони застерігають та усува-ють млявість шкіри й передчасне утворення зморщок. Відомо більше 20 природних вітамінів, значна більшість їх — рослинного походження. Вітаміни широко використовуються в сучасних кос-метичних виробах (вітаміни А, В1, В2, В3, В5, та В6, В12, і С, вітамі-ни групи D, вітамін Е, Н, Р і Р Р, К та F).

Вітамін А — первинний алкілциклогексанол (ретинол) С20Н30О є корисним компонентом у кремах. Він запобігає старінню шкіри, оскільки посилює поділ клітин базального (нижнього) шару епідер-місу. Шкіра робиться еластичною і піддається меншому впливу

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

ультрафіолетового проміння. Вітамін А входить до складу кремів, призначених для лікування себорейної екземи.

Ретинол (вітамін А) у рослинах знаходиться як провітамін — каротин, котрий у організмі перетворюється на вітамін. Каротин у великій кількості міститься в моркві, помідорах, буряках, зеленій петрушці та цибулі, звіробої, дині, гарбузах, аґрусі, малині, сли-вах, смородині, абрикосах, персиках, плодах обліпихи, шипши-ни, горобини, горіхах.

Недостатність вітаміну А в організмі приводить до сивіння та ламкості волосся, сухості, лущення та ороговіння шкіри, ламкості нігтів.

Тіамін (вітамін В1) корисний при різних висипках та вуграх на шкірі, випадінні та поганому рості волосся, їх ранньому посивінні. Міститься в кропиві, бананах, винограді, малині, лимонах, каву-нах, капусті, картоплі, буряках, кабачках, полуницях, пшеничних та рисових висівках, калині та ін.

Рибофлавін (вітамін В2) допомагає при себореї, себорейно-му випадінні волосся, заїдах, виразках. Проявляє позитивний вплив на старіючу шкіру. Бере участь у окислювально-відновлю-вальних процесах, вуглеводному, білковому та жировому обміні шкіри. Міститься в злаках, кабачках, капусті, картоплі, цибулі та абрикосах, апельсинах, лимонах, малині, обліписі, кропиві, ро-машці та багатьох інших рослинах.

Пантотенова кислота (вітамін В3) необхідна для процесів об-міну речовин, регулює утворення пігменту у волоссі, при її недо-статності проходить передчасне посивіння та випадіння волос-ся. Застосовується при сухості та дряблості шкіри, себореї, для лікування ран, опіків та виразок.

Міститься в рисових висівках, пшениці, моркві, петрушці, огір-ках, салаті, сливах, смородині, помідорах, гарбузах, кабачках, бобових та інших рослинах.

Вітаміни В3 та В5 (пантотенова кислота) С6Н5NO2 — є регулято-рами обміну речовин у клітинах шкіряного покриву, вони підвищу-ють еластичність шкіри та знижують запальні процеси. Їх широко використовують у засобах по догляду за волоссям, запобігаючи випаданню волосся і надання йому блиску.

Піридоксин (вітамін В6) корисний при себореї, вугровому ви-сипі, себорейному випадінні волосся, дерматитах. При його не-достатності має місце атрофія клітин епідермісу, коренів волос-ся та сальних залоз. Міститься в полину, цибулі, капусті, картоплі, огірках, петрушці, помідорах, рисі, пшениці, в багатьох фруктах та ягодах.

Фолієва кислота (вітамін В9) стимулює діяльність шкіри, сприяє росту волосся, корисна при ранніх зморшках, вуграх, дерматозах. Міститься в кавунах, динях, капусті, моркві, цибулі, огірках, петрушці, салатах, помідорах, малині, обліписі, яблуках.

Ціанокобаламін (вітамін В12) корисний при себорейному дер-матиті, випаданні волосся, вуграх, дерматозах. Міститься в про-дуктах тваринного походження і значно рідше — в деяких росли-нах (винограді).

Вітамін С (аскорбінова кислота) С6Н8О6, використовується для зменшення вмісту холестерину в клітинах шкіри (етерифікація ОН-груп з утворення ефірів), запобігає процесу старіння, є анти-запальним засобом, посилює дію вітаміну А. Вітамін С рекомен-дується при дряблій шкірі, вуграх, ластовинні, хворобі волосся, дерматозах. Поліпшує стан шкіри при себореї та старінні; його нестача підсилює пігментацію шкіри. Аскорбінова кислота має важливе значення в життєдіяльності організму, регулює окисно-відновні процеси, стимулює синтез колагену, прискорює реге-нерацію клітин, загоєння ран. Основні вмістилища вітаміну С — овочі, фрукти та ягоди.

Вітаміни групи D — кальцифероли. Вітаміни групи D посилю-ють дію вітаміну А, поліпшують ріст волосся, нормалізують вміст вологи в шкірі. Однією з необхідних умов біологічної активності вітамінів групи D є наявність у молекулі системи з трьох прилег-лих подвійних зв’язків. Вітаміни групи D синтезуються лише в тваринних організмах. Рослини синтезують лише стероли — про-вітаміни D, з яких під дією ультрафіолетового проміння утворю-ються вітаміни групи D. Так, вітамін D2 утворюється з ергостеро-лу в ультрафіолетовому промінні. Практичне значення мають вітамін D2 (кальциферол), вітамін D3 (холекальциферол). Вітамін D в організмі впливає на фосфорний, кальцієвий та водний об-міни. У людини вітамін D утворюється в поверхневих шарах шкіри під впливом UF променів. Підсилює дію вітаміну А. Під впливом вітаміну D підсилюється пото та саловиділення, покращується ріст волосся, нормалізується вміст води у шкірі.

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Вітамін Е С2дН50О — суміш токоферолів, відзначається висо-кою антиокислювальною дією, запобігає окисленню жирових ком-понентів кремів, має загоювальні властивості, тому особливо важливе його використання в кремах з профілактичною дією. Вітамін Е природного походження, найчастіше являє собою суміш трьох ізомерів — a, /3 і Y.

Токоферол (вітамін Е) — використовується, особливо з вітам-іном А, при в’ялій дряблій шкірі, себореї, вуграх та дерматозах. Міститься в бананах, вишнях, апельсинах, аґрусі, горобині, по-річках, смородині, вершках, цибулі, салаті, моркві, петрушці, звіро-бої, кульбабі. Багато його в олії кукурудзи, обліпихи, соняшника.

Біотин (вітамін Н). При його дефіциті розвиваються дермато-зи, гіперпігментація та лущення шкіри, порушується ріст нігтів. Допомагає при себореї, зморшках, в’ялій шкірі, при облисінні. Міститься в цибулі, моркві, огірках, салатах, порічках, смородині, горіхах, дріжджах.

Рутин (вітамін Р) — допомагає при вуграх, почервонінні об-личчя, випадінні волосся. Трапляється в різних овочах та плодах (капусті, буряку, горобині, смородині, чорному винограді, грець-ких горіхах, шипшині), а також у лікарських рослинах (звіробої, м’яті, ромашці, шавлії).

Нікотинова кислота (вітамін РР) — застосовується при се-бореї, вуграх, сухості, запаленні та загрубілості шкіри, випадінні волосся, дерматозах. прискорює загоєння ран та виразок. На-копичується у більш-менш значній кількості в багатьох злаках, бобових, овочах, фруктах, та інших рослинах (пшеничні висів-ки, кавуни, кабачки, капуста, картопля, цибуля, морква, огірки, петрушка, салат, буряки, помідори, гарбузи, хрін, часник, абри-коси, апельсин, банан, виноград, малина, дуб, роза, чай, ревінь, шавлія).

Філохінон (вітамін К) підвищує міцність капілярів, сприяє зу-пинці кровотечі та крововиливів у шкірі, прискорює заживлення ран та виразок. Один з цих вітамінів — К1 міститься в зелених частинах рослин — кропиви, полину гіркого, деревію, плодах шипшини, калини, винограду сливи, чаї, картоплі, листях морк-ви та злакових рослинах.

Вітамін F — це суміш жирних алкендієнових та полієнових кислот, які мають біологічну активність. Застосовуються переважно

в засобах для догляду за волоссям, для запобігання їх випадіння та утворення лупи.

До біологічних стимуляторів відносяться також гормони, фер-менти та продукти життєдіяльності бджіл.

Го р м о н и , наприклад екстракт плаценти, видобутий із дитячо-го місця (посліду), сприяють утворенню нових клітин шкіри, під-тримують їх життєвий тонус.

Із ферментів, що використовуються в косметиці, слід виділити панкреатин — препарат підшлункової залози, який використо-вується для видалення зубного каменю; пепсин — діюча частина шлункового соку теплокровних тварин; лізоцим — виробляють із курячих яєць.

Продукти життєдіяльності бджіл

Маточне молочко (апілак) — продукт з високим вмістом про-теїнів, амінокислот, вітамінів. Воно повертає еластичність шкіри, підсилює обмінні процеси, знищує гноєрідні бактерії.

Прополіс (від латинських слів «затуляти», «заклеювати»), або бджолиний клей — клейка, смолиста речовина зеленувато-тем-нокоричневого кольору, яка збирається та виробляється бджо-лами. У склад прополісу входять смоли та бальзами, ефірні олії, віск, квітковий пилок та ін. Прополіс має високі антимікробні та регенерувальні дії.

Бджолиний мед — багатий на вуглеводи (фруктозу, глюкозу, вітаміни та інші цінні речовини), які регулюють водний баланс шкіри; один із кращих компонентів засобів по догляду за шкірою.

Білки та білкові гідролізати. До біологічно активних речовин відносяться такі білкові сполуки: кератин, метіонін, глютамінова кислота, желатин, гідролізати шкіри тварин. Вони застосовують-ся в косметичних кремах та засобах по догляду за волоссям, як живильні речовини шкіри, які запобігають її старінню та перед-часному змарнінню. Крім того, глютамінова кислота часто вхо-дить до складу кремів для лікування дерматозів.

Фактори росту та інші біорегулятори

В останнє десятиріччя ХХ с т. було відкрито сигнальні молеку-ли, які контролюють швидкість та напрям ділення клітин епідермісу.

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

В основному це сполуки глікопротеїнової природи — комплекси на основі низькомолекулярного білка та олігоцукру. На ці про-дукти багаті екстракти тканин тварин та риб — сперма тварин, ікра та молоки риб, плацента, ампіотична рідина, маточне мо-лочко бджіл, молочна сироватка.

Амінокислоти

Амінокислоти — це будівельний матеріал для клітин епідермісу, в якому, по-перше, постійно проходять процеси їх росту та відтор-гнення. По-друге, амінокислоти — необхідні компоненти в рогових лусочках, тому що вони входять до комплексу гігроскопічних моле-кул, які притягують вологу повітря до рогового шару (NMF-факор).

До складу NMF входять гіалуронова кислота, амінокислоти (L-серин, L-гліцин, L-аланін, L-пролін) та сечовина. Якщо шкіра має їх дефіцит, то її поверхня робиться сухішою.

Мінерали

Мінеральні речовини необхідні шкірі для її росту та розмножен-ня клітин і роботи ферментів. Найважливіші мікроелементи для шкіри — цинк, мідь, марганець, магній, селен. Дефіцит міді зни-жує оновлення шкіри, призводить до випадіння волосся. Цинк ре-гулює обмін чоловічих статевих гормонів у шкірі і використовуєть-ся для зниження виділення шкірного сала та запобігає облисінню.

Марганець та магній необхідні для роботи протиокислюваль-них ферментів. Із макроелементів найважливіші кальцій та калій. Життя зароджувалось у Світовому океані, тому найкращим рішен-ням проблеми мікро- та макроелементів для шкіри є косметичні препарати на основі мінералів Мертвого моря, морських водо-ростей, природних глин та грязей. Вода Мертвого моря містить 345 г солей на 1 літр, це в 10 разів більше ніж в океанській воді. Вода та грязі Мертвого моря поповнюють дефіцит важливих міне-ралів у шкірі, що приводить до нормалізації роботи ферментів, активації процесів обміну в клітинах.

Водорості

Водорості називають інгредієнтами косметики ХХІ ст., про-гнозують зростання їх використання як сировини, оскільки за-паси біологічно активних речовин у Світовому океані вважають-ся невичерпними. Зараз виробництвом БАР із морських водо-ростей займається лише декілька фірм. Найкраще налагоджене виробництво БАР із ламінарії. Ця водорість так давно і так успіш-но використовується як продукт харчування, що її безпека пере-вірена часом. Крім неї, в косметиці використовуються фукусові водорості, бура водорість Padina pavonica та мікроводорості (спіруліна, хлорела).

Водорості — це джерело важливих та необхідних для шкіри мінералів, а також полісахаридів (вони потрібні для відновлення епідермального бар’єру), регуляторних молекул (цитокінів), анти-оксидантів та багатьох інших БАР.

Ефірні олії

Психологічна дія рослинних ароматичних речовин дає змогу втому, депресію, поліпшити пам’ять, нормалізувати сон, тому ефір-ні олії використовуються для ароматерапії. Вони (ароматичні композиції) з’явилися на полицях магазинів зовсім недавно, та зарекомендували себе з найкращого боку. Але виробництво та-ких препаратів можуть собі дозволити лише виробники з вели-ким досвідом та серйозними науковими дослідженнями в галу-зях медицини та косметології.

Ефірні олії використовуються не тільки в пінних ваннах, а і в інших видах косметичних товарів. Декілька прикладів.

Ефірна олія жасмину — має антисептичні, заспокійливі та зволожувальні властивості.

Ефірна олія іланг-ілангу (канангу) — заспокоює, знімає не-рвове напруження, депресію.

Ефірна олія кипарису — сильний антисептик, благодійно впли-ває на судини та кровообіг.

Ефірна олія ладану — поліпшує стан сухої, в’янучої шкіри.

Ефірна олія лимону — використовується при в’ялому крово-обігу, безсонні, вуграх, набряках на шкірі.

Ефірна олія м’яти — має знеболювальну та антисептичну дію. використовується як освіжаючий засіб, стимулює нервову систему.

Ефірна олія мирри — сприяє омолодженню усіх систем орга-нізму, знімає напруження та зменшує алергійні прояви.

Технологія парфумерно-косметичних продуктів

Ефірна олія пачулі — проявляє зволожувальну, протигрибко-ву та антисептичну дію. Гарний засіб по догляду за змарнілою, сухою шкірою.

Ефірна олія розмарину — регулює обмінні процеси, затри-мує змарнілість організму, підвищує його імунітет.

Ефірна олія сандалу — проявляє антисептичну, дезінфекцій-ну та протизапальну дію.

Ефірна олія чайного дерева — має сильні антивірусні, анти-мікробні та протигрибкові властивості. Сприяє підвищенню опо-ру організму людини.

Ефірна олія шавлії мускатної — затримує процеси старіння, знімає депресію та нервове напруження.

Ефірна олія евкаліпту — має антисептичну та знеболювальну дію, підсилює концентрацію уваги та відновлення сил.

Ефірні олії — висококонцентровані природні біорегуляторні, тому користуватися ними слід обережно.

Дубильні речовини використовують як протизапальні, в’яжучі, кровозупинні та бактерицидні засоби. Вони містяться в більшості рослин різних класів.

Макро- та мікроелементи беруть участь у процесах обміну речовин організму, входять до складу протоплазми клітин, на-явні також у міжклітинних рідинах. Наприклад, залізо, марганець, мідь, кобальт беруть участь у процесах кровотворення, цинк — в імунних реакціях, срібло виявляє антисептичну дію, а цирконій стимулює ріст та розвиток тканин.

Смоли — складні суміші різних органічних сполук. Велику кількість їх містять тропічні рослини, хвойні дерева, березові бруньки. Головним чином вони проявляють бактерицидну та ан-тигнилісну дію.

Поліцукри — вуглеводи, рослинні полімери. Вони складають-ся з цукрів у різних поєднаннях (комбінаціях). Вони створюють речовину, яка являє собою будівельний матеріал для клітин та тканин людини. Їхня функція — структурування, вологозбере-ження, збереження енергетичного запасу та колоїдної стабілі-зації.