4.10.4. Тропічні культури


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 
90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 
105 

Загрузка...

Викладацький досвід автора цих рядків свідчить про те, що багато студентів не мають уявлення про ряд тропічних культур сільського і лісового господарства. Ось чому у цьому підрозділі міститься стисла інформація про найважливіші з них. Після ознайомлення з поданою інформацією рекомендуємо чита-чам при нагоді завітати на будь-який відомий своїм плодово-овочевим розмаїттям продовольчий ринок України, щоб на влас-ні очі побачити той чи інший заморський продукт.

При підготовці цієї рубрики використовувалися англомовні джерела. Пояснення містять англомовні еквіваленти понять, що викладаються українською мовою. Матеріал цієї рубрики буде корисним і точки зору вивчення ділової англійської мови.

Агава (agave, century plant) Однонасіннева рослина (mono¬cotyledon). Існує понад 700 її сортів. БатьківщинаЦентральна і Південна Америка. Цвісти рослина розпочинає у віці 70 років. Після цього рослина гине. Агава має м'ясисте (flashy) мечоподіб-не (sword-like) листя. Його діаметр довкола стебла сягає трьох метрів. Саме ж стебло має висоту у кілька метрів. 3 агави одер-жують волокно (fibre sisal). У результаті обрізання квітучого сте-бла одержують сік, який використовується для виготовлення ме-ксиканських лікерів — пульке (pulque) і текійла (tequila).

Ананас (pine-apple). Батьківщина — Південна Америка. Росте у тропіках (Гавайські острови, Малайзія, Таїланд тощо). Короткосте-блова багаторічна рослина. Має велике мечоподібне листя (sword-shaped leaves). Ha опуклому стеблі— 100—200 квітів. 3 них утво-

рюються великі шишкоподібні солодкуваті на смак фрукти. Вони містять близько 15 відсотків цукру. Багаті на вітаміни А, В, С.

Арахіс (ground-nut, peanut, monkeynut). Походить з Півден-ної Америки. Широко вирощується у тропічних та субтропічних регіонах світу. Зморшкуваті волокнисті стручки (wrinkled fibrous pods) містять від двох до чотирьох червоних або коричневих на-сінин (seeds) з білою серединою. Стручки з насінням виростають у землі. Вони є надзвичайно поживними. Містять до 30 відсотків білка і до 50 відсотків оливи. Багаті на вітаміни В та Е. У Африці для приготування їжі використовують цілі насінини. У Європі та Північній Америці з арахісу знімають шкірку і їдять його сирим або підсмаженим.

Олива є їстівною. Надходить до сфери міжнародної торгівлі. Використовується для виготовлення мила (soap), маргарину і ма-стил (lubricants). Багату на білок макуху (protein-rich seed residue) використовують для годівлі тварин.

Артішок (artichoke). Рослина з родини соняшника (sun¬flower). Є два основні види — глобусний (globe) артішок і єруса-лимський (Jerusalem) — зелена груша. Власне Єрусалиму арті-шок не стосується, — відбулося спотворення французького слова «giresol», що означає соняшник. Єрусалимський артишок вирос-тає у Швнічній Америці до 2 метрів заввишки. Вирощують арти-шок з метою одержання солодкуватих бульб (sweet — fleshed un¬derground tubers).

Банан (banana). Великолистяна (large-leaves) багатолітня (perennial) трав'яниста (herbaceous) рослина. Сягає висоти 10 м. Батьківщина — Південно-Східна Азія. Нині вирощується повсю-ди у тропіках, переважно на вологих рівнинах. Щорічно збира-ють 35 млн тонн бананів. ^Кухонний сорт— плантан (plantain). Він має більше крохмалу. Його м'якиш занадто твердий для спо-живання у свіжому вигляді. Найбільшим експортером бананів є центральноамериканські та карибські країни.

Батат Див. «Солодка картопля».

Гвоздика (clove). Висушений (dried) бутон дерева Syzygium. Його батьківщина — Молукські острови Індонезії. Ці острови ві-домі як «острови спецій» (Spice Islands). Гвоздика — це нерозк-ритий (unopened) бутон (flowers — bud). Бутони збирають і ви-сушують на сонці. Гвоздику використовували у Китаї ще за 300 ро-ків до нової ери. Вживалася там для ароматизації дихання двір-цевих осіб, коли вони говорили з імператором.

Гречка (buckwheat). Струнка швидкоростуча (fast — gro¬wing) щорічна рослина. Батьківщина — Центральна Азія. На пів-

дні Китаю вирощується вже понад 1 тисячу років. Насіння — сі-рувато-коричневе (grayish — brown), трикутне (three — cornered). 40 відсотків ваги насіння припадає на шкаралупу. Росте на бід-них землях. Здатна засвоювати з ґрунту фосфор. Використову-ється для виготовлення борошна, яке застосовують у хлібопекар-ській справі, а також як корм для худоби (fodder for stock) Належить до тієї ж родини, що і ревінь (rhubarb) та щавель (sorrel).

Гумове дерево (rubber — tree). Існує кілька сортів цього де-рева. Найпоширеніший — гевейя (hevea). Батьківщина — басейн Амазонки. Дерева вирощують на плантаціях. Висота дерева сягає 25 метрів. На корі (bark) роблять коротку діагональну засічку (short diagonal incision). Сік (latex) стікає у прикріплену до стов-бура чашку (cup). Латекс обробляють кислотою (acid) для того, щоб гумові частки коагулювали (to coagulate) і утворили тонкі шари (thin sheets). Потім їх відділяють від залишкової рідини (re¬sidual liquid). Латекс також можна обробляти і за допомогою центрифуги з метою одержання гумового концентрату. Натура-льна гума — м'яка (soft) і нееластична (inelastic). Для одержання бажаних властивостей її у подальшому обробляють, зокрема, ву-лканізують. Виробництво натурального каучуку зосереджено в Південно-Східній і Південній Азії (Малайзія, Індонезія, Таїланд, Індія, Шрі-Ланка, Філіппіни). Добувають цей каучук з гевеї, зна-чні плантації якої є також у Ліберії.

Джут (jute). Волокняний матеріал, який одержують з двох со-ртів рослин виду Corchorus сімейства Тіііасеае. Вирощують в Ін-дії, Бангладеш, у деяких місцевостях Африки. Стебла зрубують вручну і висушують. Потім на п'ять тижнів поміщають у воду для відділення волокон від стебла. Волокна мають довжину до 3-х метрів. Вони є слабкішими, порівнюючи з коноплями (hemp) чи льоном (flax). 3 волокон виготовляють тканину, яку використо-вують для виготовлення мішковини.

Духмяний (ямайський) перець (allspice). Мале тропічне де-рево, що належить до родини Мирту (myrtle family). Батьківщи-на — Вест — Індія і тропіки Центральної Америки. Висушені, перетворені у порошок недозрілі ягоди (unripe berries) викорис-товуються для ароматизації (to flavour) їжі. 3 ягід та листя добу-вають оливу. її використовують для виготовлення косметичних виробів.

Кава (coffee). Батьківщина — Ефіопія. Невелике вічнозелене дерево (small evergreen tree). Виростає до 5 метрів заввишки. 3 бі-лих духмяних квіток (white scented flowers) утворюються червоні

ягоди. У ягоді — дві сіро-зелені насінини. їх відділяють від м'яку-ша плоду (pulp), невпинно промивають (to wash repeatedly), фер-ментують впродовж 1—2 днів, сушать на сонці впродовж тижня, a потім знімають верхню шкіру (outer skin) і одержують кавові боби.

Існує понад 7 тис сортів кави «рубика». У вологих лісах центральної частини Африки вирощують каву «Робуста». У Лі-берії вирощують каву «Ліберика». Вона є найменш цінною. Має гіркий присмак (bitter flavour). Каву як напій вперше вжили ємен-ські араби. Нині налічується 50 видів кави. Зустрічається до 40 видів кофейного дерева, з них 4 — культурні. Основні планта-ції кави розташовані в Латинській Америці, на другому місці Африка, на третьому — Азія.

Какао (cacao). Невелике розповзуюче (spreading) вічнозелене (evergreen)flepeBO. Висота сягає 8 м. Батьківщина— вологі ліси (rain forest) Центральної і Південної Америки. Має понад 30 сор-тів На стовбурі (trunk) ростуть великі овальні стручки (large oval pods) завдовжки до 30 см. У них міститься 20—60 насінин у ро-жевому м'якушеві (pink pulp). їх вибирають з стручка, природнім способом ферментують, висушують на сонці і одержують корич-неві боби какао. Боби містять 50—60 % блідорожевого масла ка-као (pale yellow fat). Воно використовується для виготовлення шоколаду. Залишок після вилучення масла використовується для виготовлення порошкового какао (cacao powder). 80 % світового збору какао забезпечують країни Африки (Гана, Нігерія, Кот-д'Івуар) і Америки приблизно в однаковій кількості, решту какао збирають в Азії.

Камфора (camphor). Біла кристалі нова (crystalline) летуча (volatile) речовина (solid) терпенової групи (terpen group) із хара-ктерним запахом (characteristic smell). її одержують з деревини (wood) деяких дерев (certain trees). Використовують для виробни-цтва целлулоїда, фармацевтики, речовин, що відганяють комах (insect repellent).

Касава (cassawa). Деревнистий чагарник (woody shrub). Дося-гає висоти 3 м. Відомий ще й як маніока (manioc). Батьківщи-на — Центральна і Швденна Америка. Завезено касаву і до інших тропічних регіонів. Коренеплоди касави (tubers of cassawa) міс-тять ціанідні сполуки (cyanide compounds). Гіркі види (bitter types) є найбільш поживними (nutritious). Коренеплоди розріза-ють на шматки, прокип'ячують і стискують (to squeeze) з метою усунення отруйного соку (poisonous sap).

Крохмал касави відомий як тапіока (tapioca). Він надходить у сферу міжнародної торгівлі.

Кеш’ю (cashew). Мале вічнозелене дерево, споріднене з ман-го. Батьківщина — Центральна і Швденна Америка. Вирощують і на землях, які не придатні для іншого використання. Горіх утво-рюється не у фрукті (яблуці кеш'ю), а прилаштовується збоку яб-лука і звисає під ним. Горіх містить до 50 відсотків оливи (oil) і до 20 відсотків білка (protein).

Ківі (Kiwi fruit). Фрукт повзучої рослини (climbing plant). Ба-тьківщина— південь Китаю. Фрукт названо ім.’ям птаха, який вважається національним птахом (national bird) Нової Зеландії. Ця країна експортує фрукт ківі до Європи та США. Фрукти ківі також відомі як «китайський аґрус» (Chinese gooseberries) оскіль-ки вони нагадують великий коричневий (brown) волосянистий (hairy) аґрус. Блідозелений м'якуш (pale green flesh) ківі дуже ба-гатий (is extremely rich) на вітамін С. Російською мовою аґрус — крьіжовник.

Кокосова пальма (coconut palm) — Плодом є кокосовий го-ріх, який містить приблизно 15 % цукру і багатий на вітаміни А, В, С.

Повсюди у світі тропічні олії широко використовуються для виробництва столових і бутербродних маргаринів, рослинних олій, морозива, майонезу, кондитерських виробів, мила, миючих засобів, парфумерії, ліків тощо.

Потягом останніх трьох десятиліть XX ст. виробництво і спо-живання пальмової олії у світі зросло більш як у 10 разів. Напри-клад, у 2002 р. у світі було виготовлено 25 млн т олії з пальм.

Цей показник на 75 % перевищує відповідний рівень 1994 р. Пальиова олія за обсягами свого виробництва поступається лише соєвій олії. Частка пальмової олії на початку третього тисячоліт-тя становила 46 % загальносвітового експорту жирів у світі.

Найбільшими виробниками пальмової олії є Малайзія та Індо-незія. У 2002 р. зазначені країни виготовили відповідно 11,9 та 9,8 млн т пальмової олії.

На початку XXI ст.. найбільшими експортерами пальмової олії були Індія (18 %), Китай (14 %), Європейський Союз (17 %), Пакистан.

у 2002 р. Україна імпортувала 114 тис т пальмової олії, 7,6 тис т кокосової, 3,8 тис т — пальмоядрової. Частка пальмової олії становила 13 % загального споживання жирів і олій в Україні.

Див. також «Копра (copra).

Копра (copra). Речовина, яку отримують з білого багатого на оливу (60—65 %) горіха (kernel) кокосової пальми (coconut palm). Свіжо зібрані горіхи розрізають і висушують на сонці або у печі.

3 копри одержують оливу, яку використовують для виготов-лення мила (soap), кухонних жирів (coaking bats) і маргарину.

Головні виробники копри — Філіппіни, Індонезія, Індія, Шрі — Ланка, Мексика.

М'ячеву копру (ball copra) отримують шляхом зберігання у ті-ні нерозрізаних горіхів (unhusked nuts) впродовж до 12 місяців.

Цей перець відомий також як «pimento».

Кориця (cinnamon). Спеція, яку одержують з висушеної кори (dried bark) сортів вічнозелених дерев (species of evergreen trees) родини лавру (laurel family).

Батьківщина — Шрі — Ланка. Використання кориці започат-кували португальські колонізатори. 3 корового залишку (bark residue) добувають оливу, що використовується у медицині. Із зе-леного листя добувають оливу, яку використовують як замінник (substitute) гвоздикової оливи (clove oil).

Із тісно споріднених сортів (closely related species) кориці оде-ржують камфорну оливу (camphor oil).

Лавр (bay laurel, sweet bay, laurel) Вічнозелене дерево, що цвіте білими квітами (a white — flowered evergreen tree). Батьків-щина — Середземномор'є. Виростає до 20 м заввишки. Листя ви-користовують для ароматизації їжі. Сплетене у вінки листя (leaves woven into wreaths) використовувалося для вшанування переможців (to crown victors) у середньоземноморських цивіліза-ціях.

Лавром називають і сорти досить вирізняльних (quite distinct), але зовнішньо схожих кущів (superficially similar shrubs).

Лаврові кущі Європи зазвичай належать до ягідного виду (cherry genus) Prunus.

Латук (lettuce). Найбільш відомий представник салату. Куль-тивується з незапам'ятних часів. Його походження не можна вважати достеменно встановленим. Належить до сімейства соня-шника.

Існує два види латука — капуста (cabbage lettuce) і салат ро-мен (cos lettuce).

У капусти голова кругляста (roundish), а у салата— пряма продувгуваста (elongated up right head).

Манго (mango). Велике розложисте вічнозелене дерево. Бать-ківщина — Індія. Налічується 600 сортів манго. Вирощують у тропіках. Для вирощування манго необхідно добре вирізне ний сухий сезон (well defined day season). Гарні врожаї, як правило, трапляються через рік. Плоди манго мають неїстівну шкірку жов-туватого, зеленого і червоного кольорів.

Маніока (manioc) Див. «Касава» (cassava)».

Мускатний горіх (nutmeg). Велика коричнева насінина (large broun seed) дерева Myristica fragrans. Виростає заввишки до 20 метрів, а інколи — ще й вище. Батьківщина — Молукські ост-рови Індонезії. Належить до родини Myristicaceae тропічних де-рев з вологих лісів, яка нараховує 380 сортів. Вони поширені у тропіках. М'ясисті (fleshy) плоди нагадують великі абрикоси (ap¬ricots). Плоди висушують. Продаються у цілому вигляді або у по-рошковій формі. Використовують для ароматизації (flavouring).

Рослини бувають чоловічими і жіночими. Для запилення (pollution) жіночих рослин потрібно щоб на певній ділянці росло щонайменше 10 відсотків чоловічих рослин.

Окра (okra). Струнка щорічна рослина (erect annual plant). Ба-тьківщина — Тропічна Африка. Нині вирощується повсюди на рівнинах тропіків (lowland tropics). Споріднена з бавовником (сойоп),трояндою рожевою (hollyhock) і мальвою (mallow). Пло-ди — довгі (long) ребруваті (ridged) стручки (pods). Вони ще ві-домі як «дамські пальчики» або квамбо (quambo). Стручки сяга-ють у довжину 30 см. їх збирають недозрілими.

Оливка (olive). Вузьколисте (narrow — leaved) сірувате (gray¬ish) вічнозелене (evergreen) дерево. Має понад 35 сортів. Росте у теплих регіонах помірного клімату та сухих субтропіках. Висота дерева європейської оливи сягає 20 м. На ньому ростуть багаті на оливу чорні фрукти (oil-rich black fruits). Дерево росте на засуш-ливих (arid) кам'янистих (stony) неродючих грунтах (infertile soils).

Найбільше оливків росте в Італії, США (Каліфорнії), Іспанії та Франції.

Зрілі ягоди оливки містять до 60 відсотків оливи, яку вичав-люють і одержують поживну харчову олію. Приблизно 10 відсот-ків врожаю оливків збирають недозрілими і маринують (is pickled in brine). Зрілі i незрілі ягоди мають гіркоту (bitterness). її усува-ють замочуванням ягід в лужному розчині (to soak in an alkaline solution).

Папайа (papaya). Швидкоросле (rapid — growing), м'яке (soft) або порожнистостеблеве (hollow-stemmed) мале дерево. Маз ве-лике сегментоване вічнозелене листя. Батьківщина — Централь-на Америка. Садова рослина (garden plant) субтропіків. Існує 30 її сортів. 3 дерева одержують їстівні фрукти. На колір — помаран-чеві або жовті. їх можна споживати у свіжому вигляді, виготов-ляти з них напої (drinks). Недозрілі фрукти можна споживати як овочі.

Деревний сік (latex) папайї містить корисний ензим (папаїн) і використовується у пивоварінні, виробництві вовняних і шовко-вих тканин і для пом'якшення м'яса.

Перець (pepper or true pepper). Багаторічний (perennial) де-рев'янистоповзучий кущ (woody climbing 8ІігиЬ).Вирощують у ПівденноСхідній Азії. Бразилії, Мадагаскарі. Належить до сі-мейства невеликих тропічних дерев, кущів і повзучих рослин. Іс-нує понад 2 тисячі сортів. Про перець знали ще стародавні греки і римляни. Росте у жаркому (hot), вологому (wet) тропічному клі-маті з тривалим дощовим сезоном. Утворюються червоні плоди у довгих гронах (red fruits borne in long clusters). Чорний перець одержують з висушених цілих фруктів. Білий перець одержують коли перед висушуванням усувають м'ясисту червону верхню шкірку.

Селера (celery). Російською мовоюсельдерей. Належить до сімейства моркви (carrot). У дикому стані зустрічається у Аф-риці, на заході Азії, у Європі. Листя їстівне (edible). Традиційні комерційні сорти вирощують у траншеях (trenches) на багатих грунтах (rich soils). Листя для відбілювання прикривають землею. У сорту селер'ях їстівною є коренеподібна частина стовбура.

Сорго (sorghum). Ввважається однією з найбільш цінних зер-нових культур (cereals) напівзасушлих (semi — arid) регіонів тро-піків. Стійкіша до засухи, порівнюючи з кукурудзою.

Батьківщина — Африка. її вирощують впродовж кількох ти-сяч років у Африці та Азії.

Вважається сівозмінною (variable) щорічною (annual) травою. Висота може сягати 4 метрів. На верхівці — велика квіткова го-лівка (large flower head). Зерна бувають жовтого, білого, червоно-го, коричневого та чорного кольорів. Для їжі більш вдалими вва-жається світлокольорові зерна. Темно кольорові — використо-вуються у пивоварінні. Борошно сорго використовується для приготування каші.

Карликове сорго (dwarf sorghum) вирощують як кормову культуру для відгодівлі тварин.

Сизаль (sisal or sisal hemp). Сизальні коноплі, інша назваіндійські коноплі. Волокниста рослина (fibre plant). Отримують з рослини міцні (strong) довговічні (durable) волокна. Вирощують сизаль у багатьох тропічних країнах. Найбільшим виробником вважається Танзанія. Використовують волокна для виготовлення рибальських неводів (fishing net), канатів (cordages) тощо.

Сквош (squash). Овочева культура, що належить до сімейства дині (pumpkin family). Існують літні і зимові її види. Літні сквоші

є овочами різної форми (various shape) і кольору. Споживаються як овочі — кабачки (marrows). Зимові сквоші є дозрілими овоча-ми. Добре зберігаються за відсутності морозів (in frost-free condi¬tions) і є цінною продовольчою (для людей) і кормовою (для тва-рин) культурою.

Соєві боби (soya beans). Вважаються щорічним овочем (an¬nual legume). Це — найважливіший овоч у Китаї, Кореї, Японії та Малайзії. Нині існують тисячі сортів сої. Боби можна споживати у сирому вигляді. Можна і ферментувати їх з метою одержання соєвого соусу (soya sauce). Висушені насінини перемелюють на багате на білок борошно (to ground into protein — rich flour). Його можна використовувати для морозива (ice-cream) або змішувати з пшеничним борошном (wheat flour) у пекарській справі.

Насінини містять до 50 відсотків білка і до 25 відсотків оливи. Вона використовується як кухонна олія, а також для виготовлен-ня маргарину. Багату на білок макуху використовують для відго-дівлі худоби.

Солодка картопля (sweet potato). Кореневий продукт (root crop). Одержують від виноградоподібної (vine-like) повзучої рос-лини (climbing р1апг).Батьківщина — Південна Америка. У XVI ст. іспанці завезли її до Азії. Має продовгуваті (elongated) товстуваті (swollen) бульби (tubers). Шкірка бульб червона (red), біла (white), жовта (yellow) або багряниста (purplish). Бульби багаті на крохмал (starch)Ta цукор (24—28 % за вагою).

У природному стані — це багаторічна рослина, в окультуре-ному — часто однорідна.

Бульби мають вагу до 10 кг. Врожайність — 100—120 ц/га.

Використовуються для виготовлення крупи, борошна, крохмалу, спирту. Особливо широко вирощують у Китаї, Індії та Індонезії.

Інша назва — батат.

Солодкий перець (sweet pepper). Батьківщина — тропіки Америки. Нині культура поширена повсюди у тропіках. У помір-ному кліматі вирощується у теплицях. Плоди зазвичай є черво-ними або зеленими. Мають довжину до 25 см. Форма є різною — від приблизно сферичної (more or less spherical) до довгої (long) і вузької (narrow). Гострота перцю є різною, але м'якшою ніж у червоного стручкового перцю (chilli).

Сочениця (lented). Російською мовою — чечевиця. Щорічний овоч (annual legume). Батьківщина — Близький Схід. Рослина на-лежить до ряду перших, які окультурила (to domesticate) людина. Рослина дає багате на білок насіння (protein — rich seeds). Його вибирають з стручка (seed coat).

Тапіока (tapioca) Див. Касава (cassawa).

Таро (taro). Батьківщина — Азія. Рослина росте у вологих тропічних регіонах Азії і Полінезії. Має короткі (short) пухлинні (swollen) підземні стебла (underground stems), з яких отримують дуже поживну (highly digestible) крохмальну їжу (starchy food). Має велике листя.

Тік (teak). Високе дерево, що росте у сезонно сухих лісах М'янми, Малайзії, Таїланді, Індії, Індонезії. Його також виро-щують в Африці і Карибському басейні. Деревина — олійна (oil) тверда (hard) і довговічна (durable). Використовується у суднобудівництві (ship — building) і виготовленні меблів (fur¬niture).

Тютюн (tobacco). Щорічна (annual) або небагаторічна (short-lived perennial) рослина. Стовбур виростає до 20 м за-ввишки. На ньому росте велике листя (large leaves). Належить до того ж сімейства, що і картопля (potato), помідор (tomato) та солодкий nepei(b(sweet pepper).Батьківщина — тропіки Амери-ки. Нині найбільший його продуцент — США. Зустрічається інформація і про те, що найбільшим вирощувачем тютюну є Китай. Інші чільні сісця посідають Індія, Бразилія, деякі з країн СНД. Тютюнові плантації є також в Італії, Греції, Індо-незії, Болгарії, Туреччині, Японії, на Кубі. Врожай можна зби-рати як цілими рослинами, так і окремим листям з огляду на дозрівання. Після первинної обробки листя ферментують, щоб з'явився аромат і знизився вміст нікотину. Деякі сорти тютюну з дуже високим вмістом нікотину вирощують для виготовлен-ня інсектицидів.

Фіг (fig). Великий кущ (large shrub) або мале дерево (little tree). Має 600 сортів. У фіга — широке листя. Фрукти — багато насінницькі (many — seeded fruits). Ha колір — зелені, коричневі, рожеві (purple).

Батьківщина — Західна Азія. Вирощують у Середземномор'ї та Каліфорнії. Фіг має послаблюючі властивості (laxative proper¬ties). Споживають у свіжому (fresh) висушеному вигляді. Ряд со-ртів вирощують з орнаментальною метою. Хатньою рослиною (hause-plant) вважається так званий гумовий (rubber) фіг.

Фінікова пальма (date palm). Високе дерево, що сягає 30 ме-трів. Має високу корону (high crown) широкого листя. Плоди мо-жуть бути жовтуватого, червонясто — коричневого кольору. їх можна збирати недозрілими (unripe) або ж висушеними. Плоди містять до 70 відсотків цукру. Листя і стовбури використовують для спорудження будинків, листяні волокна застосовують для

плетіння матів, кошиків, сідел, вірьовок. Насіння (date seeds) зго-довують тваринам.

Росте фінікова пальма у жарких (Ііог)сухих регіонах Арабсько-го півострова, Близькому Сході і Північній Африці.

Хлібне дерево (breadfruit, jackfruit). Тропічне дерево. Похо-дить з Південно — Східної Азії (Малайзії). Нині його вирощують ще й на тихоокеанських островах і у Південній Америці. Має овальні зелені фрукти (oval green fruits) приблизно 20 CM у діаме-трі. Плоди містять 30—40 відсотків кріогідрату. Хлібоподібний м'якуш цього фрукту є важливим продуктом харчування у низці регіонів.

Цукрова тростина (sugar cane). Вважається багаторічною травою (perennial grass). Батьківщина Південно — Східна Азія. Там цукрова тростина вирощується впродовж кількох тисячоліть. Тверді стебла (solid sterms) сягають висоти 6 метрів. Стебла бага-ті на цукрозу. До Карибського басейну цукрова тростина була за-везена іспанськими колонізаторами. Основні регіони вирощуван-ня цукрової тростини знаходяться у Бразилії, Кубі, Маврикії, Гавайях, Австралії. Вирощують культуру на великих плантаціях. Стебла зрубують після спалювання на них непотрібного листя. 3 тростини одержують понад половину світового цукру.стеблини містять до 20 % цукру. Налічується до 10 видів тростини. Цукро-ву тростину використовують також для салату, виробництва па-перу і спирту, на корм худобі.

Чай (tea). Отримують з вічнозеленого куща (evergreen shrub). Camelllia sinensis сімейства Theaceae. Вирощують на схилах rip, що мають рясні дощі (good rainfall) та кислотні ґрунти (acid soils). Чай споживає половина людства. У Індії, Південно — Східній Азії і Далекому Сході чай вирощують впродовж кількох тисяч років. Європа розпочала споживати чай після запровадження ка-ви. Особливу популярність чай здобув у Британії. Вона імпортує третину світового чаю. Найбільший виробник чаю — Індія. На другому місці — Шрі-Ланка, а на третьому — Китай.

Вирощують два основних види чаю — китайський (має твер-діші і вужчі листочки) та ассамський (має широкі листочки). Найціннішими є два кінцевих листочки на молодому пагінці (shoot). 3 таких пагінців збирають не більше ніж чотири листо-чки. Якщо листочки пропарюють, скручують і швидко просу-шують, то отримують зелений чай (green tea). Якщо ж їх в'януть, ферментують з метою видалення наркотику кареїну і старанно, але не швидко висушують, то одержують чорний чай (black tea).

Більшість комерційних видів чаю є суміші листочків (blend of leaves) різної якості (different qualities) з різних місць (various sites). Третину світового обсягу чаю імпортує Велика Британія.

Часник (garlic). Бульбоподібна рослина (bulbous plant), що поріднена з цибулею (onion). Виростає до 1 метра заввишки. Має рівне листя (flat leaves) на нижній частини стебла.

Воно внизу закінчується гроном (cluster) малих бульб (small bulbs). Простіше кажучи — головна частина складається із зу-бків.

Рослина відома ще з часів Стародавнього Єгипту. У Серед-ньовіччі вважалося, що запах часника відганяє вампірів.

Шовковиця, тут (mulberry). Дерево з малими фруктами. Чо-рна шовковиця (black mulberry) є деревом з листям, що опадає. Сягає висоти 10 метрів. Батьківщина— Західна Азія. Біла шов-ковиця походить з Китаю. Дерево — невелике. Листя білої шов-ковиці використовують для відгодівлі шовкопрядів (silkworns). Кора (bark) використовується у виготовленні паперу. Ягоди (ber¬ries) шовковиці зовнішньо схожі на логанову ягоду (loganber¬ry) — гібрид малини з ожиною.

Ям (yam). Має багаті на крохмал їстівні клубні (underground tubers). Росте у вологих тропіках, особливо у Західній Африці. Окрім того — у Центральній і Швденній Америці, Азії, регіоні Тихого океану. Існує близько 60 культурних сортів. 11 поміж них вважаються важливими з точки зору продовольства.

Ям — широколистяна (broad — leaved) повзуча рослина. Має висоту від 3 до 12 м. Бульби можуть виростати до 3 м. їх вага ся-гає 60 кг. У більшості ж випадків вона знаходиться у межах 5— 10 кг. Ям Швденно — Східної Азії забезпечує більший за розмі-ром врожай, ніж західноафриканський. Все ж більшість вироще-ного у світі яму є білим західноафриканським.

Ям, який вирощують в Азії та тихоокеанському регіоні дає врожай у вигляді грона з 5—20 малих круглих (round) або яйце-подібних бульб. Це сорти є менш волокнистими, ніж інші. Вони є смачнішими (palatable), але кепсько зберігаються (to store), бо легко синіють (to bruise).

Бульби споживають після зняття шкірки (peeling). Ям варять (to boil) або підсмажують (to roast). У США солодку картоплю ін-коли неправильно називають ямом. Англійською мовою ям у множині пишеться і вимовляється yams (ямс).

Ям вважається найбільш космополітичною продовольчою культурою людства, бо культивується на основі диких (wild) його сортів у кількох регіонах світу.