1.4. Глобалізація світової економіки
Світова економіка розвивається під впливом процесу глобалі-зації, що дедалі поширюється й поглиблюється. Дослідники в га-лузі економіки, соціології й політології пов’язують з глобалізацією принципово новий етап у розвитку людства, що якісно відрізняєть-ся від попередніх історичних формацій. Зокрема, в економічному вимірі процес глобалізації узгоджується з переходом від індустрі-ального суспільства до постіндустріального. Якщо так, то стратегії економічного розвитку країн, що перебувають ще на аграрній або індустріальній стадіях, повинні бути націлені саме на постіндустрі-альні перспективи. З глобалізацією одні фахівці пов’язують надії на поширення соціального прогресу в масштабах усього людства, а інші виступають з песимістичними прогнозами щодо майбутнього розвитку світового суспільства. Така суперечливість у поглядах на глобалізацію має як об’єктивні, так і суб’єктивні причини.
Головною з них є те, що глобалізація як процес суперечли-ва в своїй основі, має неоднозначні прояви й наслідки. Що ж до суб’єктивних підходів до оцінки глобалізації, то розбіжності ґрун-туються на відсутності усталеного й чіткого визначення самого по-няття цього процесу. Існують вузькі й широкі трактування глобалі-зації: від обмеження її тільки сферою економіки до поширення на всі прояви людської життєдіяльності. Часом будь-яке нове явище в розвитку світового суспільства оголошується формою вираження або наслідком глобалізації.
Уперше термін «глобалізація» з’явився в науковому обігу два десятиліття тому, в 1983 р., в статті Т. Левіта, опублікованій у жур-налі «Гарвард бізнес рев’ю»; ним він так назвав феномен злиття рин-ків окремих продуктів, що виробляли багатонаціональні корпорації. З того часу поняття глобалізації значно розширилося й збагатилося дефініціями. Одне з найбільш розширених, але точних за основною ідеєю тлумачень глобалізації належить У.Т. Андерсону. У книзі