Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
7.3. Експертиза пластикових карток і дорожніх чеків : Техніко-криміналістичне дослідження документів : Бібліотека для студентів

7.3. Експертиза пластикових карток і дорожніх чеків


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 

Загрузка...

Сучасний розвиток економіки України, банківської системи, ії інтеграція у світову фінансову систему вплинули на поширення різних видів платіжних засобів і обмеження використання готівки. Пластикові картки є в даний час одним із сучасних видів безготівкової оплати різних видів послуг і продукції, а також служать для одержання готівки з банківських рахунків.

Пластикові картки як сучасний різновид "електронних грошей" за призначенням бувають кредитними, дебетними, "електронним гаманцем" тощо. На відміну від паперових грошових знаків, "електронні гроші" із пластикової картки у банку або банкоматі згідно з законом може одержати тільки власник картки.

Найчастіше зараз використовуються так звані кредитні пластикові картки. Залежно від платоспроможності клієнта, банк видає кредитну картку на різну суму грошей (наявних або безготівкових). Як правило, це сума у межах від декількох тисяч умовних одиниць (тобто у перерахуванні на долари США) до декількох десятків тисяч у.о., однак у деяких випадках ця сума може бути більшою.

У даний час існує декілька великих компаній, що видають ліцензії банкам на випуск і використання кредитних карток. Найбільшими у світі, по праву, вважаються компанії “VISA”, “MasterCard” і "American Express”. Ha відміну від України, у високорозвинених країнах світу, зокрема США, Канаді, Німеччині тощо, найбільш поширеними розрахунково-платіжними засобами у даний час є саме "пластикові гроші" і дорожні чеки, що виступають своєрідними еквівалентами готівки. В останні роки швидкими темпами йде поширення цих сучасних видів безготівкового розрахунку й у країнах СНД і Прибалтики. В Україні застосування різних видів банківських пластикових карток як засобів платежу з кожним роком зростає. Це пов'язано з переходом на нову модель розвитку банківської системи країни, із розвитком туризму і входженням у міжнародну систему сплати за товари і послуги.

Досить прості і зручні у застосуванні як розрахунково-платіжні засоби, пластикові картки і дорожні чеки відразу зацікавили як окремих шахраїв, так і злочинні угруповання. Злочинці розробили і впроваджують численні способи шахрайства і підробки цих засобів платежу. Найбільші втрати несуться від використання підроблених пластикових карток, потім від шахрайства з картками (перехоплення на пошті, шахрайство по телефону тощо), розкрадання карток та інш. Тому, звичайно, вживаються заходи для захисту пластикових карток і дорожніх чеків від підробки.

Реквізити і захисні елементи пластикових карток

Пластикові картки, залежно від платіжної системи до якої вони належать, мають різні реквізити і захисні елементи.

Основними реквізитами банківської пластиковоїкартки є:

-          номер картки;

-          ім'я і прізвище власника;

-          назва, зареєстрований знак платіжної системи;

-          назва, логотип банку емітента; -магнітний або цифровий носій інформації.

У будь-який пластиковій картці (незалежно від виготівника), як правило, є 7 - 8 ступенів захисту.

Розглянемо основні реквізити і захисні елементи пластикових карток на прикладі кредитних карток поширеної платіжної системи VISA.

Кредитні картки платіжної системи VISA випускаються таких різновидів: "Classic”; ”Business”; “Premier Gold". Також випускаються і дебетові картки, у тому числі VISA ELECTRON.

Основними реквізитами і захисними елементами карток “VISA” a

1.         Тривимірна голограма з зображенням голуба, що летить, яка розміщена у середині на правій стороні карти. Голограма "вдрукована" у поверхню картки, вона не може бути наклеєна, і не повинна бути рельєфною. При повороті картки відносно джерела світла, зображення на голограмі "переміщається".

2.         Мікротекст, що містить цифри (елементи номера картки або код компанії-виготівника), нанесений навколо так званого знака “VISA” - "прапорця", розміщеного у правому верхньому або нижньому куті. "Прапорець" триколірний: синя, біла і жовта смуги. Напис "VISA” розміщений на білій смузі.

3.         На поверхні картки тисненням нанесені: номера картки, термін дії. Номер картки починається з “4” і складається з 13-ти (0000 000 000 000) або 16-ти (0000 0000 0000 0000) цифр. Всі цифри рельєфні і витиснені на спеціальних апаратах, так званих ембосирах із використанням спеціальних шрифтів. Перші чотири або шість цифр номера надруковані також фарбою над або під витиснутим номером картки. Останні чотири (або три) цифри витиснені на голограмі. Картки VISA ELECTRON звичайно не мають тиснення і можуть бути прийняті до обслуговування тільки на електронному устаткуванні. Використовувати імпринте