Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
УПАКУВАННЯ ТОВАРІВ Терміни і визначення : Товарознавство пакувальних матеріалів і тари : Бібліотека для студентів

УПАКУВАННЯ ТОВАРІВ Терміни і визначення


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 

магниевый скраб beletage

À

Адгезів — матеріал, речовина, що використовується для сполучення (склеювання) поверхонь різних матеріалів (рідкі клеї, термоплів-кові речовини, крохмаль тощо).

Адгезія — виникнення зв’язку між поверхневими шарами двох різно-рідних тіл, приведених до стискання між собою.

Амбалаж — пакувальний матеріал, щільний папір, у який пакують па-перові рулони.

Акліматизація паперу — приведення вологості паперу (картону) у відповідність до відносної вологості повітря (середовища), забез-печення рівноважної вологості.

Алігнін — целюлозна вата, пакувальний матеріал для крихких виробів.

Алюмінієва фольга — алюмінієвий лист або стрічка, виготовлені шляхом прокатування. Використовується для виготовлення лот-ків, кришок, багатошарових пакувальних матеріалів, а також для оформлення та прикрашання пакувальних виробів.

Амортизатор картонного ящика (коробки) — допоміжний пакуваль-ний засіб у вигляді листа чи листів картону з нанесеними лініями перегину або без них з наступним складанням, склеюванням або зшиванням, який застосовується для захисту упакованої продукції від ударів та вібрацій.

Амортизаційний матеріал — матеріал, що використовується для ви-готовлення амортизаторів і прокладок.

Ампула — разова споживча тара циліндричної форми з плоским або випуклим дном і витягнутою горловиною, що герметично запаю-ється після заповнення продукцією.

Антисептична — герметична, біостійка, волого-, паро-, газонепроник-на упаковка із матеріалів, які містять антисептичні речовини або продаж для їх введення разом з упакованим продуктом.

Антимік — антимікробний паперополімерний матеріал. Використову-ється для упакування харчових продуктів (чай, кава, харчові кон-центрати, борошняні кондитерські вироби).

Антисептичні пакувальні матеріали — матеріали, стійкі до дії мікро-організмів, які мають у своїй товщі або на поверхні бактерицидні чи фунгіцидні препарати, сприяють знищенню патогенних бакте-рій, дріжджових та пліснявих грибів.

Армовані матеріали — матеріали, підсилені ниткою або тканиною для підвищення їх механічної міцності, наприклад, армована поліети-ленова плівка.

Армування — збирання деталей у щит (заготовка для ящика) за допо-

Б

«Бажано використати до...» — маркування на упаковці, яке інформує про те, що продукт зберігає свою якість протягом терміну, зазна-ченого в маркуванні. Продукт не псується і після зазначеного тер-міну, але його якість та зовнішній вигляд можуть змінитися, на-

Бак — крупногаб чиво —

та нижнім зливним отворами. Балон - транспортна тара краплеподібної, кулястої або циліндричної

форми, зі сферичним дном і вузькою горловиною. Бандероль - транспортна упаковка, утворена методом групування

споживчої упаковки чи групи виробів у єдиний блок з наступним

скріпленням полімерною плівкою або папером.

за нього, з плоским ч ор и увігнутим дном орпус сткко тр - 0,025 -10,0 дм3. Виготовляється, як правило, з металу, скла або полімер-

Банка алюмінієва — банка, виготовлена з алюмінію або його сплавів. Здебільшого застосовується для фасування рідких харчових про-

продуктів, фарб, автокосметики.

паянням. Банка збірна металева — металева банка, стінки і дно якої виготовле-

ні з різних заготовок. Банка комбінована — виготовлена з різних матеріалів, наприклад, ко-

Банка кр ус — ла — банка з

Банка металева -повністю виготовлена з металу. Банка овальна — банка з овальним поперечним перерізом. Найчасті-ше застосовується в рибоконсервній промисловості.

Банка скляна — для розфасовки, консервування і довготривалого збе-рігання харчових продуктів. Горловина банки має гладкий вінчик для закатних і обжимних кришок та різьбовий — для накручу-вання.

Банка суцільноштампована — металева банка, стінки і дно якої виго-товлені з однієї заготовки методом штампування (на відміну від методу глибокої витяжки).

Банка циліндрична — банка, діаметр якої не змінюється від верху до днища; часткові відхилення, зумовлені наявністю специфічних деталей, таких як загнуті кромки, шийки тощо, не беруться до уваги.

Барабан — транспортна тара з гладким або гофрованим корпусом ци-ліндричної форми, без обручів чи зигів кочення, з плоским дном.

Барабан з гофрованого картону — картонний барабан з корпусом із гофрованого картону, із суцільно-крійними дном та кришкою; складається за допомогою фігурних виробів.

Барабан картонний — упаковка у вигляді барабана, виготовлена з тар-ного картону, паперу.

Барабан картоннонавивний — барабан, корпус якого навитий з ру-лонного картону, дно і кришка — суцільнокрійні.

Бег-ін-бокс — транспортна тара, що складається з картонного ящика, в який вкладається пакет із плівки або комбінованого матеріалу, мі-сткість — від 3 до 200 дм3.

Безпека — стан, за яким ризик шкоди чи втрати обмежений допусти-мим рівнем. Вона є одною з аспектів якості.

Блістер — споживча тара у вигляді жорсткого чи напівжорсткого про-зорого полімерного футляра, закріпленого на картонному або ін-шому жорсткому бланку.

Бонбон’єрка — вишукана коробка для цукерок.

Бобіна — (франц. bobine — котушка) — барабан або котушка, на які навивають пряжу, нитки, канати, дріт, паперові та інші стрічки. Вона є різновидом упакування.

Бочка — транспортна тара циліндричної форми з обручами або зигами кочення, виготовлена з металу, дерева чи полімерних матеріалів.

Бочка алюмінієва — циліндричної форми, звареної конструкції із лис-тового алюмінію з каркасом із стальних полос або параболітичної форми штамполитої конструкції, місткістю від 50 до 150 л.

Бочка дерев’яна — параболітичної форми із стяжними обручами на корпусі, з глухими (незйомними) днищами. Виготовляється двох типів: сухотарні (негерметичні) — для сипучої або пастоподібної продукції та для рідин за наявності полімерних вкладишів; залив-ні (герметичні) — для будь-якої продукції. Місткість від 5 (суве-нірні) до 250 л.

Бочка полімерна — параболічної форми з широкою горловиною і за-кінчується кришкою, виготовляється із поліетилену низького тис-ку з добавками, місткістю 30, 40, 50 і 60 л. Застосовується для

транспортування та зберігання рідких, пастоподібних і сипучих продуктів.

Бочка стальна — циліндрічної форми із зигами або обручами ко-чення на корпусі, виготовляється із листової сталі. Корпус зва-рний, днище приварюється або привальцьовується до конуса і може бути зйомним. Застосовується для транспортування та зберігання.

Бочка фанерно-штампована — параболічної форми, складається із окремих взаємозамінних клепок, склеєних із 5-ти або 6-ти шарів шпону. Застосовується для транспортування та зберігання згуще-ного молока, вершкового масла, маргарину, сухого молока і яєч-ного порошку. Місткість — 50 л.

Брутто — маса товару разом з упаковкою.

Бутель — транспортна тара із скла, призначена для зберігання та транспортування рідкої продукції.

Буфолен — пакувальний комбінований матеріал на основі фольги (па-пір / фольга / поліетилен).

Â

«Використати до...» — маркування, що проставляється на упаковці продуктів, які швидко псуються.

Вакуумування — створення в тарі тиску, нижчого за атмосферний.

Вакуум-упаковка — герметична споживча упаковка, в якій за рахунок видалення повітря створено тиск, нижче атмосферного.

Вакуум-формування — формування упаковки будь-якої конфігурації з листового полімерного матеріалу товщиною 0,5—2,0 мм за раху-нок його нагрівання, розм’якшення і створення між матеріалом та формою тиску, нижчого за атмосферний. При цьому матеріал щільно облягає об’єкт і набуває форми, яку зберігає після охоло-дження.

Вантажна одиниця — одиниця вантажу, розміри і маса якої є зручни-ми й доцільними для навантажувально-розвантажувальних робіт як вручну, так і за допомогою засобів механізації.

Вид — класифікаційна одиниця, що визначає тару за формою, матеріа-лом, з якого її виготовлено, призначенням, спеціальними власти-востями та іншими ознаками.

Видувна полімерна тара — транспортна (бочки, барабани, каністри) і споживча (банки, пляшки, туби), виготовлені методом роздування розігрітої полімерної, трубчастої заготовки повітрям відповідної форми.

Випробування упаковки — випробовування на відповідність механі-чним, захисним, теплофізичним, оптичним, технологічним, сані-тарно-гігєнічним та ін. характеристикам.

Випробування упаковки занурюванням у воду — випробування, в процесі яких зразок занурюють у воду протягом заданого інтерва-лу часу.

Випробування упаковки на випадковий удар — випробування, під час яких зразок піддають дії випадкових ударних навантажень у таровипробувальному барабані, що обертається.

Випробування упаковки на вплив туману морської води — випро-бування упаковки, під час яких зразок піддають дії водного роз-чину хлористого натрію.

Випробування упаковки на горизонтальний удар — випробування, у процесі яких зразок піддають дії навантажень, що виникають від його удару об стінку під час руху із заданою швидкістю в горизон-тальному напрямку.

Випробування упаковки на зосереджений удар — випробування, під час яких зразок піддають дії ударних навантажень на визначене місце зразка.

Випробування упаковки на періодичні удари — випробування, під час яких зразок піддають дії ударних навантажень певної інтенсив-ності й частоти.

Випробування упаковки на проникність — випробування, у процесі яких зразок піддають дії різноманітних речовин, з метою визна-чення ступеня їх проникнення крізь упаковку.

Випробування упаковки на стискання — механічні випробування, під час яких зразок піддають дії стискувальних навантажень при заданій швидкості деформації.

Випробування упаковки на стискання під час стропування — ви-пробування упаковки на стискання за умови стискувальних на-пружень, які виникають під час підіймання стропом.

Випробування упаковки на стійкість до впливу дощу — випробу-вання, під час яких зразок піддають дії струменя води певної ін-тенсивності протягом заданого інтервалу часу.

Випробування упаковки на удар під час перекидання — випробу-вання, під час яких зразок піддають дії ударних навантажень, що виникають від перекидання з однієї поверхні на іншу.

Випробування упаковки на удар під час вільного падіння — випро-бування, у процесі яких зразок піддають дії ударних навантажень, що виникають під час скидання зразка у потрібному положенні на ударну площину із заданої висоти.

Випробування упаковки на штабелювання — випробування упаков-ки на стискання, під час дії на неї вертикальних стискувальних навантажень, постійних за умови всіх значень деформації.

Висічка — упаковка або деталь упаковки, що виготовляється за допо-могою штампа, який вирізає потрібну форму під тиском. Викори-стовується для виготовлення ящиків або коробок з картону і гоф-рокартону, а також етикеток.

Відро — транспортна тара здебільшого циліндричної форми з кришкою і відкидною ручкою місткістю 5—20 дм3.

Вікельне кільце — гумове (або з іншого матеріалу) кільце, що викори-стовується для герметизації банок, які закриваються металевими або пластмасовими кришками.

Вікно (у пакувальному виробі) — прозоре вікно в упаковці, що дає змогу покупцеві побачити продукт. Наприклад, вирізаний отвір у картонній коробці, закритий ацетатною плівкою.

Вітелло — споживча тара у вигляді стаканчика з кришкою, який роз-міщено в картонній обичайці.

Вкладка картонного ящика — допоміжний пакувальний засіб, що поміщається всередину ящика у вигляді листа картону з нанесе-ними горизонтальними рилювальними лініями.

Вмістимість (повна) — розрахунковий внутрішній об’єм тари (упаков-ки), який дорівнює об’єму рідини при повному її заповненні.

Вмістимість номінальна — нормативний об’єм (маса) продукції, встановлена для конкретного типу й розміру тари (упаковки).

Ã

Гаряче тиснення — спосіб друку з використанням постійного перено-су металевої фольги або фарб зі стрічкової плівки на підкладку за допомогою нагрітих форм високого друку. Використовується для нанесення на коробки (для парфумерної продукції) або для офор-млення пляшок.

Гладкий пакет — пакет з одним або двома швами і прямим дном.

Глибока витяжка — спосіб виготовлення тари з полімерних мате-ріалів.

Горизонтальний спосіб безперервного упакування — спосіб автома-тизованого (машинного) упакування, коли термоформована упа-ковка (основа) заповнюється продуктом (наприклад, йогуртом), а потім закривається кришкою–плівкою, фольгою або комбінова-ним матеріалом, що наклеюється гарячим способом.

Гофр А (крупний) — профіль хвилеподібного шару паперу, що скла-дається приблизно з 36 хвиль або рифлів на 30,48 см довжини. Висота гофру від 4,5 до 5,5 мм, крок — від 8,0 до 9,5 мм.

Гофр В (дрібний) — профіль хвилеподібного шару паперу, що склада-ється приблизно з 50 хвиль або рифлів на 30,48 см довжини. Ви-сота гофру від 2,5 до 3,4 мм, крок — від 4,5 до 6,4 мм.

Гофр Е (мікро) — профіль хвилеподібного шару паперу, що склада-ється приблизно з 96 хвиль або рифлів на 30,48 см довжини. Ви-сота гофру від 1,1 до 1,6 мм, крок — від 3,2 до 3,6 мм.

Гофр С (середній) — профіль хвилеподібного шару паперу, що склада-ється приблизно з 42 хвиль або рифлів на 30,48 см довжини. Ви-сота гофру від 3,2 до 4,5 мм, крок — від 6,5 до 8,0 мм.

Гофропласт — полімерний матеріал, що за конструкцією аналогічний тришаровому гофрованому картону. Екструдується крізь плоску щілинну головку, яка формує профіль у вигляді верхнього і ниж-нього плоских листів, з’єднаних поперечними перегородками, що виконують роль гофру.

Гофрування — процес надання паперу ряду паралельних хвилястих складок.

Групова упаковка — ознака, що характеризує надійність упаковки під час транспортування вантажу відповідного ступеня транспортної безпеки. Поєднання в одній упаковці певної кількості упаковано-го однорідного продукту з урахуванням особливостей його реалі-зації, наприклад, декількох банок з консервами, пивом, обтягну-тих термоусадковою або розтягувальною плівкою.

Групове упакування — упакування однакових пакувальних одиниць або неупакованої штучної продукції у групову упаковку.

Групування продукції — поєднання визначеного числа пакувальних одиниць або непакованої штучної продукції в певному порядку.

Ä

Декалькоманія (франц. decalcomanie) — поліграфічний спосіб виготов-лення перебивних зображень, призначених для переносу на папір, метал тощо. Зображення друкується на ґрунтованому клейковим способом папері. Паперова підкладка видаляється при зволоженні або нагріванні.

Декор (франц. decor, від лат. decoro — прикрашаю) — система, сукуп-ність декоративних елементів (прикрас) фасаду, інтер’єру або ви-робів.

Декстрин — розчинний полісахарид, що складається з полімерних мо-лекул, які містять більш як 10 залишків моноз. Входить до складу клею для виготовлення гофрокартону, склеювання виробів з па-перу і картону.

Деструкція полімерів — руйнування полімерів під дією тепла, кисню, світла, механічних напружень тощо. У результаті її змінюються властивості полімерів і вони часто стають непридатними для практичного застосування. Ефективний спосіб захисту — стабілі-зація полімерів.

Джут — рослина, з волокна якої виготовляється тканина для пошиття мішків.

Джутова тканина — тканина з рослинного волокна, що застосовується для пошиття мішків.

Дизайн (упаковки) — художнє оформлення і конструювання упаковки.

Дисплей-тара (вітринна тара) — транспортна тара (найчастіше — ящики з гофрокартону) особливої конструкції, яка використову-ється для доставки продуктів або товарів широкого вжитку в крам-ниці-супермаркети. В торгових залах «крамниць без продавця» вона може бути легко перетворена в своєрідну вітрину (подвійне використання транспортної тари з метою подовження її «робочого життя»).

Дно банки — частина металевої банки, що створює її закритий торець.

Дно бочки — основа бочки, виготовлена з фанери, деревини або металу.

Допоміжний пакувальний засіб — елемент упаковки у вигляді папе-рової загортки, стружки, прокладок, вкладишів, шпагату для об’язування, стрічки тощо.

Допоміжний пакувальний засіб — елемент упаковки, який у компле-ксі з тарою або без неї виконує функцію упаковки.

Друк трафаретний — спосіб друку на упаковці зі створеням великої товщини фарбувального шару (80 мкм і більше). Трафарет у ви-гляді сітки має зображення, нанесене шляхом створення отворів. Далі крізь отвори продавлюється фарба. Часто використовується для нанесення рисунка на полімерні пляшки, банки тощо.

Друк високий — спосіб друку, при якому передача зображення на за-друковуваний матеріал здійснюється з друкарської форми, друку-вальні елементи якої розташовані вище прогалинних елементів. Використовується для друкування етикеткової продукції.

Друк високий офсетний — спосіб друку, коли передача зображення з форми високого друку на задруковуваний матеріал здійснюється крізь еластичне полотно (гумотканинну пластину). Має ряд пере-ваг порівняно з високим і офсетним плоским друком завдяки дру-куванню без зволоження, можливості друкування на об’ємних ме-талевих, пластмасових і скляних виробах, таких як туби, балони, стакани, ампули тощо.

Друк глибокий — спосіб друку, коли друкувальні елементи заглиблені відносно прогалинних символів. Цим способом можна отримува-ти справжні напівтони за рахунок різної глибини і площі друкуваль-них елементів. Використовується для друкування журналів, як правило, великими тиражами, ілюстрованих книг, альбомів, цін-них паперів, пакувальних виробів.

Друк глибокий офсетний — спосіб друку, коли фарба з форми глибо-кого друку на матеріал, що задруковується, передається крізь елас-тичне полотно (офсетну пластину). Друкарські форми отримують хімічним чи електролітичним травленням або електронним граві-рувальним способом. При цьому глибина друкувальних елементів (чарунок) менша (16—32 мкм), ніж на формах прямого глибокого друку. Офсетна поверхня може мати різну форму, наприклад у вигляді тампона. У таких випадках спосіб друку носить назву «тамподрук».

Друк лазерний — спосіб друку, що використовується для нанесення штрихових кодів або маркування на упаковку.

Друк листовий — вид друку, де друкування здійснюється на машинах, у які задруковуваний матеріал подається окремими листами.

Друк металографічний (металографія) — спосіб друку з гравірова-них, гальванопластичних або травлених металевих друкарських форм із заглибленими друкувальними елементами. Має важливе промислове значення у виготовленні цінних паперів, а також у поліграфічному оформленні виробів, у тому числі декоративних пакувальних матеріалів.

Друк офсетний — спосіб друку на пакувальних матеріалах і виробах. Різновид плоского друку, за якого фарба з друкарської форми пе-реноситься на гумову поверхню, а з неї — на папір чи інший ма-теріал. Дає змогу друкувати тонкими шарами фарб на шорстких матеріалах.

Друк плоский — спосіб друку, коли передача зображення на матеріал, що задруковується, здійснюється з друкарської форми, в якої дру-кувальні і прогалинні елементи практично знаходяться в одній площині.

Друк рулонний — вид друку, коли друкування здійснюється на маши-нах, у яких на матеріал, що задруковується, подається безперерв-но стрічка з рулону (рулонний папір, картон, полімерна плівка тощо).

Друк струминний — спосіб друку з нанесенням крапельок фарби (чорни-ла) на поверхню упаковки електростатичним способом. Найчастіше використовується для нанесення на упаковку терміну придатності, маркувальних знаків або іншої оперативної інформації.

Дублювання — склеювання двох однорідних або різнорідних шарів таропакувальних матеріалів з метою підвищення їх механічної міцності або волого-, паро-, газонепроникності за допомогою са-мотвердіючих, термо-плівкових або інших клейких складів.

Å

Екологічний символ (екомаркування) — символ для маркування ви-робів (у тому числі й пакувальних), які відрізняються від інших однорідних виробів тим, що відповідають вимогам екологічної сумісності, наприклад, якщо вони виготовляються із вторинної сировини, чи застосовується технологія з малою кількістю відхо-дів, або якщо ці вироби відрізняються довготривалими термінами використання (наприклад, багаторазові упаковки).

Екологічні властивості упаковки — властивості упаковки, що поля-гають в її дії на довкілля в процесі транспортування, зберігання, виробничого або невиробничого використання. До екологічних властивостей упаковки відносяться також міра її утилізації після того, як вона втратить свої споживчі властивості через фізичне або моральне зношення, і вплив неутилізованої частини відходів на довкілля.

Експресо — складена пачка, в якої перед клапаном закріплюється ущіль-нювальна плівка для герметизації вмісту.

Екструзія — спосіб виготовлення профільних виробів великої довжини з пластмас (плівок, рукавів, лиття, труб тощо), що полягає в без-перервному видавлюванні розм’якшеного матеріалу крізь отвори певного перерізу.

Еластичність — показник, що його визначає сума абсолютної швидко-оборотної та абсолютної повільнооборотної деформації або її час-тини, виражена у відсотках від абсолютної повної деформації ма-теріалу або виробу. Здатність матеріалу чи виробу витримувати значні пружні деформації без руйнувань порівняно невеликої ді-ючої сили.

Еластографія — друкування з еластичних друкарських форм фарбами, які швидко висихають. Її застосовують для друкування паперу тощо.

Еластомери — полімери, що мають при звичайних температурах висо-коеластичні властивості, тобто здатні до значного опору зворот-ним деформаціям розтягу. Типові еластомери — каучуки та гуми.

Електрографія — сукупність електричних і магнітних способів від-творення зображень на друкувальній формі, передачі їх на папір чи інший матеріал.

Естамп (франц. estampe — відтискувати, карбувати) — твір друкарсь-кої графіки, відбиток на папері чи інших матеріалах. Прикладами можуть служити гравюра, офорт, літографія.

Етикетка — невеликий за розмірами аркуш паперу або полімерний лист, де викладено необхідні дані для ідентифікації продукту, ос-новні його характеристики. Етикетка може бути нанесена безпо-середньо на пакувальний виріб.

Етикетка липка — етикетка з липким клейким шаром. Може постав-лятися листами або рулонами.

Етикетування — нанесення на продукцію або пакувальну одиницю етикеток і (або) кольєреток.

ª

ЄУС — європейський уніфікований стандарт ідентифікації кодового числа, що присвоюється виробу в системі європейських штрихо-вих кодів. Відомі EAN-8, EAN-13.

Æ

Жак-етпак — групова картонна упаковка у вигляді валізки для одно-або дворядного укладання банок та (або) пляшок.

Жерсть — рулонна або листова сталь товщиною від 0,13 до 0,4 мм хо-лодного чи гарячого прокатування. Розрізняють білу (луджену) і чорну жерсть. Застосовують, головним чином, у виробництві.

Жерсть біла — рулонна або листова жерсть, покрита оловом гарячим лудженням або електричним способом, використовується, голов-ним чином у виробництві консервних банок для розфасовки особ-ливо чистої продукції.

Жерсть чорна — рулонна або листова жерсть в основному без покрит-тя. Використовується при виробництві негерметичних банок (го-ловним чином для густотертих фарб). Може мати лакове, комбі-новане (хромування з лакуванням) та покриття із полімерів.

Жорсткий пакувальний матеріал — матеріал, що забезпечує незмін-ність форми і розмірів упаковки, транспортного пакета.

Жорсткість — здатність упаковки (контейнера) витримувати встанов-лені величини поперечних або поздовжніх зусиль. Для упаковки зумовлюється відповідною нормативно-технічною документацією.

Жорсткість гофрованого картону — опір гофрованого картону стис-канню в напрямі, перпендикулярному поверхні картону.

Ç

Загортання продукції — пакування, у процесі якого штучна продукція з усіх боків обгортається пакувальним матеріалом з наступним закріпленням країв.

Заготовка картонної коробки або ящика — лист картону з лініями згинів, просіченими, висіченими клапанами-затворами.

Закатна кришка — металева кришка, що закріплюється на банці за допомогою закатувального шва, отриманого в результаті необо-ротної зміни фланця кришки і борта корпуса банки.

Закупорювальні засоби — спеціальні засоби для закупорювання тари після її наповнення. Виготовляються з металів (кронен-пробки, жерстяні кришки, алюмінієві ковпачки), полімерів, деревини, корка.

Закупорювання — закривання тари після заповнення продукцією для забезпечення її збереження.

Закупорювання вакуумне — герметичне закупорювання зі створен-ням у тарі тиску, нижчого від атмосферного.

Закупорювання герметичне — закривання тари після заповнення продукцією різними способами і за допомогою допоміжних заку-порювальних засобів, що забезпечують непроникність повітря та інших газів в упаковку.

Закупорювання закатуванням — закупорювання кришкою за умови спільного підгинання фланців кришки і корпуса тари або підги-нання краю бічної поверхні кришки під виступ горловини.

Закупорювання замком-застібкою — закупорювання за допомогою загинання і зчеплення попередньо виготовлених клапанів з висту-пами у формі замків-застібок.

Закупорювання запечатуванням — закупорювання способом склею-вання, термосклеювання або зварювання пакувального матеріалу.

Закупорювання зшиванням — закупорювання зшиванням клапанів тари.

Закупорювання нагвинчуванням — закупорювання кришкою за до-помогою нарізки.

Закупорювання насаджуванням — закупорювання за рахунок пруж-ної деформації закупорювального засобу.

Закупорювання обтискуванням — закупорювання кришкою за раху-нок незворотної деформації бічної поверхні кришки.

Закупорювання скріпкою — закупорювання зминанням, складанням або скручуванням горловини тари з наступним затисненням скріп-кою.

Засоби пакетування — засоби (обв’язувальні, покривні матеріали, піддо-ни, підкладкові листи, стяжні пристрої тощо), які дають змогу сфор-мувати і скріпити тарно-штучні вантажі в транспортний пакет.

Захист (продукції) — забезпечення захисту продукції від кліматичних або інших несприятливих факторів під час її використання, транспортування або зберігання.

Зиг — гофр, ребро жорсткості, виконане на покритті корпуса металевої банки або іншої місткості згинанням і зближенням поверхонь ма-теріалу, з якого зроблено тару.

Зигування — відбортовування, відгинання кромки, закатування краю, видавлювання гофру (жолоба) на кришці або корпусі тари з ме-тою надання їм додаткової жорсткості.

Знак відповідності — знак, що засвідчує якість, призначення або по-ходження товару.

Знак корпоративний — знак, який належить окремій корпорації або союзу.

Знаки екологічності — маркувальні знаки та написи, що відобража-ють нешкідливість для екології виробів у цілому або їх окремих властивостей та закликають до охорони довкілля, і знаки для по-значення предметів, які піддаються вторинному обробленню (як одному із засобів збереження природних ресурсів), та продукції, що отримана внаслідок перероблення вторинної сировини.

Знаки маніпуляційні — зображення, що вказують на способи пово-дження з вантажем. Міжнародні знаки, які наносять на транспорт-ну тару (ящики, коробки тощо), призначені для позначення спо-собу поводження з вантажем під час виконання навантажувально-розвантажувальних і транспортно-складських робіт, виду вантажу та його упаковки («Не кантувати», «Швидкопсувний вантаж» тощо).

Знаки небезпеки — маркувальні знаки, що наносять на упаковку, при-значену для небезпечних вантажів, які попереджують про небез-пеку для людини та довкілля.

Знаки попереджувальні — написи, що наносять на упаковку, коли не-можливо позначити маніпуляційними знаками спосіб поводження з вантажем, наприклад — «На верх не ставити».

²

Індекс е — в багатьох країнах рівнозначно ставиться на упаковці, вка-зує на точність маси. Перша літера слова exactly, що слову нетто. Цифра, проставлена поряд з цією літерою (наприклад, 100 g e), вказує на чисту (без упаковки) масу продукту. Якщо ж перед літе-рою е стоїть не літера g, а літери oz, то це товар (найчастіше із США або Великобританії), масу якого вказано в унціях (ounce).

Індекс Е — за кордоном ставиться на упаковці продуктів харчування, що мають у своєму складі харчові добавки, які самі по собі як їжа не використовуються, але надають продукту заданих властивос-тей. Наприклад, попереджують черствіння, окислювання, плісня-віння або зберігають структуру, покращують зовнішній вигляд. Усі вони поділяються на декілька класів. Наприклад, Е100— Е182 — барвники; Е200—Е299 — консерванти; Е600—Е699 — підсилювачі смаку тощо.

Іономери — термопластичні полімери, що використовуються, голо-вним чином, у плівках, співекструзіях — покриттях для тонко-стінної або облягаючої упаковки. Це — співполімери етилену з ненасиченими органічними кислотами, в яких частина кислотних груп нейтралізована металами. Прикладом можуть служити про-зорі термопластичні матеріали малої щільності, нерозчинні у бі-льшості органічних розчинників, інертні до дії жирів, мастил, лугів. ІСО — Міжнародна організація зі стандартизації всіх видів продукції, у тому числі тари. Складається з чотирьох підкомітетів, у тому числі ПК-4, який відає питаннями упаковки, паперу і картону.

Ê

Каборит-карибар — профільна планка для утворення одно- або дворяд-ної групової упаковки з пляшок.

Каландрування — склеювання волокнистого матеріалу і надання йому різних зовнішніх ефектів каландром. Каландри формують підго-товлену полімерну масу у вигляді плівок, а потім з’єднують її з основою.

Камбобокс — групова упаковка у вигляді валізки з ручкою (клеєною або складною) для пляшок та банок.

Каністра — тара, корпус якої в паралельному дну перерізі має близьку до прямокутної форму, з пристроєм для перенесення, зливною гор-ловиною і кришкою із затвором. Виготовляється, як правило, з металу або полімерів.

Картон — твердий листовий або полотноподібний матеріал товщиною від 0,3 до 5,0 мм, що виготовляється з волокнистої маси. Сирови-ною для виготовлення служать, головним чином, термомеханічна маса, напівцелюлоза, небілена целюлоза, макулатура. Використо-вують також синтетичні й мінеральні волокна. Відрізняється від паперу більшою товщиною і масою 1м2.

Картон азбестовий — картон, що містить азбест. Застосовується як вогнезахисний, термоізоляційний або фільтрувальний матеріал.

Картон багатошаровий — картон, що складається з кількох шарів, які спресовані у вологому стані.

Картон вологоміцний — картон, що спеціально обробляється для під-вищення міцності у вологому стані.

Картон гофрований — багатошаровий матеріал, що має один, два, три або більше плоских шарів. Виготовляють дво-, три-, п’яти- і се-мишаровий гофрований картон, що використовується для вироб-ництва транспортної тари (картон з мікрогофрами — для спожив-чої тари).

Картон гофрований з мікрогофром — листовий матеріал з висотою гофру 1,1—1,6 мм. Використовується для виготовлення спожив-чої тари (упаковки). Маючи масу вдвічі меншу від маси коробко-вого картону, він перевищує його за показниками міцності на то-рцеве стиснення.

Картон гофрований імпрегнований — матеріал, вологоміцність якого досягається продуванням крізь гофри розігрітої аерозольної пара-фінової суміші і просоченням одночасно середнього гофрованого шару.

Картон двошаровий склеєний — картон, що складається з двох окре-мо виготовлених листів, які склеєні між собою. Застосовується для виготовлення коробок і ящиків.

Картон для валіз — високоміцний гнучкий картон з низькими показ-никами водопоглинання, призначений для виготовлення валіз.

Картон для плоских шарів гофрованого картону — картон машин-ної гладкості з високими показниками опору продавлюванню, жорсткості, призначений для виготовлення гофрокартону.

Картон для споживчої тари — одношаровий або багатошаровий кар-тон, що застосовується для виготовлення різних видів споживчої тари і упаковки як без друку, так і з одно- або багатоколірним друком. Поділяється на такі групи: хромовий, хром-ерзац, короб-ковий, хром-ерзац склеєний, коробковий склеєний. Маса — від 170 до 2500 г/м2. Товщина — від 0,3 до 3,0 мм.

Картон з одностороннім покриттям — картон, на поверхню якого на-носиться шар, що складається з одного або декількох компонен-тів, щоб надати йому специфічних властивостей.

Картон коробковий — тарний картон машинної гладкості, іноді каланд-рований. Застосовується для виготовлення малогабаритної тари.

Картон коробковий (полівініліденхлорид) — картон, що з одного бо-ку покритий водяною дисперсією полівінііденхлориду, має зни-жену паро-, водо- і ароматопроникність, призначений для паку-вання харчових та промислових товарів.

Картон коробковий (поліетилен) — картон, що з одного боку ламіно-ваний поліетиленом, призначений для пакування харчових продук-тів.

Картон коробковий (поліпропілен) — картон, що з одного боку ламі-нований поліпропіленом, має знижену жиро-, паро-, газопроник-ність і підвищену хімічну стійкість, призначений для пакування харчових продуктів і промислових товарів.

Картон коробковий із шаром фольги і поліетилену (КАРФО-ЛЕН) — каширований фольгою і ламінований поліетиленом, зда-тний термозварюватися, володіє низькою паро-, водо- і ароматоп-роникністю, не використовується для герметичного пакування харчових та інших товарів.

Картон крейдований — картон з покривним шаром із суміші пігмен-тів та речовин, що зв’язують і пластифікують.

Картон макулатурний — картон, що виготовляється з макулатури (вторинний, як правило, низькосортний).

Картон машинної гладкості — картон, пропущений крізь каландр машини для виготовлення картону.

Картон прокладковий — картон з обмеженими показниками погли-нання рідини і лінійної деформації під час зволоження, призначе-ний для виготовлення ущільнювальних прокладок.

Картон склеєний — картон, що складається з декількох окремо виго-товлених шарів, які склеєні між собою.

Картон суцільний склеєний — картон, що складається з 2—6 шарів картону-основи, які склеєні рідким склом, крохмалем або іншими клеями. Застосовується для виготовлення дуже міцної тари, на-приклад для морських перевезень.

Картон тарний — рулонний матеріал, використовується як плоскі ша-ри гофрованого картону. Залежно від якості виготовлення виок-ремлюють марки: К-0 (найвищої якості), К-1, К-2, К-3,К-4. Харак-терною властивістю тарного картону є низьке всмоктування води при односторонньому змочуванні.

Картон тарний плоский склеєний — листовий матеріал, одержаний шляхом склеювання двох або більше шарів картону, призначений, головним чином, для виробництва ящиків підвищеної міцності. Залежно від якості виготовляють марки: КС, КС-1, КС-2, КС-3 то-вщиною від 1,4 до 3,0 мм.

Карфолен — картон коробковий із шаром фольги і поліетилену.

Каучуки — полімери, які при звичайній температурі мають властивість до дуже великих зворотних (високоеластичних) та частково не-зворотних (пластичних) деформацій.

Каширована фольга — паперова стрічка, плакована алюмінієм.

Каширування — з’єднання (склеювання) двох матеріалів, наприклад алюмінієвої фольги і паперу, самотвердними або термоплавкими клеями.

Кипа чи пака — спресована маса волокон (200—220 кг) розмірами 735 х 980 х 620 мм, густиною 600—650 кг/м3. Вони покращують транспортування та зберігання волокон.

Кільце жорсткості — кільцевий виступ на полі металевої кришки або дна, що служить для підвищення їх жорсткості.

Клапан (мішка) — отвір, що знаходиться в одному з кутків мішка, че-рез який мішок заповнюють і який після заповнення не дає виси-патися продукції з мішка.

Клапан картонного ящика — частина розгортки ящика, що утворює його дно або кришку.

Клей — з’єднувальний матеріал, що використовується у пакуванні. Композиція на основі речовин, які здатні з’єднувати матеріали за допомогою адгезії. Його можна виготовляти з натуральної або син-тетичної сировини та з їх суміші.

Клеймо — друк, знак, який ставлять на транспортній тарі.

Клеймо ВТК — знак гарантованої якості, інспекторський штамп відді-лу технічного контролю.

Клейстер — клей, виготовлений з крохмалю. Застосовується для скле-ювання паперу, картону.

Ковпачок — закупорювальний засіб. Забезпечує герметичне закупо-рювання пляшок тощо. Виготовляється з полімерів, металів і, як правило, має гвинтову нарізку. Широко використовується у вироб-ництві алкогольних і безалкогольних напоїв, товарів побутової хімії, парфумерії тощо.

Код, кодування — сукупність знаків (символів) і система певних пра-вил, за допомогою яких може бути представлено (закодовано) ін-формацію про паковану продукцію і виробника.

Кольєретка — вирубаний шматочок паперу (можливо — полімер), як правило, фігурної форми, що наклеюється на горловину пляшки (над етикеткою), з нанесеним типографським способом зобра-ження знака фірми або підприємства-виробника цього рідкого продукту (найчастіше — алкогольних напоїв, пива).

Комбіблок — упаковка з комбінованого ламінованого матеріалу (кар-тон, поліетилен, фольга) для рідких харчових продуктів, викорис-товується в технології асептичного фасування фірми ПКЛ.

Композит — комбінований пакувальний матеріал, виріб. Різні пакуваль-ні матеріали комбінуються так, щоб тара відповідала всім необ-хідним вимогам. Наприклад, картоннонавивні барабани з метале-вими або пластмасовими кришками.

Кондиціювання паперу (картону) — процес надання готовому паперу (картону) необхідних вологості і температури.

Конкурентоспроможність товару — спроможність продукції бути більш придатною для споживача (покупця) порівняно з іншими виробами аналогічного виду і призначення завдяки кращій відпо-відності своїх якісних і вартісних характеристик вимогам ринку і оцінкам споживача. Упаковка може відігравати вирішальну роль у конкурентоспроможності товару.

Консерваційні матеріали — речовина чи суміш речовин, здатних за-хистити вироби від впливу кліматичних і біологічних факторів навколишнього середовища.

Консервація — сукупність заходів, спрямованих на захист виробу від впливу навколишнього середовища в процесі виробництва, транспортування і зберігання.

Контейнер — одиниця транспортного обладнання, що багаторазово використовується на одному або декількох видах транспорту, призначена для перевезення і тимчасового зберігання вантажів з пристроями, що забезпечують механізовану установку і знімання її з транспортних засобів, з внутрішнім об’ємом 1 м3 і більше.

Контейнер загального призначення — контейнер, що повністю за-критий, пиловодонепроникний з жорсткою кришкою, боковою стінкою, торцевою стінкою, має хоч в одній торцевій стінці двері. Призначений для перевезення і зберігання різноманітних вантажів.

Контейнер ізотермічний — контейнер з круговою теплоізоляцією, що дає змогу підтримувати заданий температурний режим без вико-ристання джерела тепла або холоду.

Контейнер крупнотоннажний — тип універсальних контейнерів, маса брутто якого більше 10 т, але не більше 30 т. Найбільш пошире-ними є контейнери з такими розмірами: 2991×2438×2438 мм —

10 т; 6058x2438x2438 мм — 20 т; 12192x2438x2438 мм — 30 т. Контейнер має двостулкові водонепроникні двері в торцевій стін -ці, які дають змогу навантажувачу висотою 2,0 м в’їжджати в кон-тейнер. У цих контейнерах можна розміщувати від 11 до 23 паке-тів з вантажами на піддонах розмірами площини 1200x800 мм. Контейнер м’який (біг-бег) — закрита ємність прямокутного перерізу.

ляютья з полімерних і гумотканинних матеріалів, місткість — від 0,5 до 4,0 м3. Можуть бути одно- і багаторазового використання. Вологонепроникні, можуть перевозитися на відкритих платфор-мах, зберігатися під відкритим небом, у порожньому стані легко складаються, займаючи об’єм від 2 до 20 % заповненого  кон-

Контейнер малотоннажний — тип універсальних контейнерів, маса брутто якого знаходиться в межах від 0,63 до 1,25 т. Найбільш поширеними є контейнери таких розмірів: 1150x1000x1700 мм, 1800x1050x2000 мм. Пр нек начений ТІЛЬКЇГ плаЯ автомобільних пе^

маса брутто якого знаходиться в межах від 2,5 до 5 т. Призначе-ний для перевезення вантажів дрібними відправками, маса ванта-жу, відправлена за однією адресою, як правило, суттєво не пере-вищує вантажом ря ткості вагона. Контейнери можна штабелювати

Контейнер універсальний — закрита ємність прямокутної форми, жо-

=™™- ==~ання тарноштуч:

них вантажів широкої номенклатури. Контретикетка — етикетка, що наклеюється на зворотний (відносно основної етикетки) бік пляшки, банки. На контретикетку нано-ситься допоміжна інформа ста я про продукт, напій, наприклад, його

Контроль я"^^уп

відповідності; 2) підтримка стандарту виробу і швидке усунення

керок. Короб — пакувальний виріб, луб’яний, берестяний або з деревоструж-кового матеріалу.

Коробка — невеликий ящик (картонний, дерев’яний, пластмасовий, металевий) для зберігання і реалізації продуктів харчування, то-варів народного вжитку тощо.

Коробка жорстка — коробка, що не змінює форму і розміри під час її заповнення.

Коробка зшивна картонна — картонна коробка, зшита металевими скріпками або дротяними скобами.

Коробка картонна — коробка, виготовлена з коробкового картону і (або) паперу, складається з двох або більше деталей.

Коробка складана картонна — картонна коробка, зібрана без скріп-лювальних матеріалів.

Коробка склеєна картонна — картонна коробка склеєна з паперових і картонних деталей.

Кошик — плетений виріб, що служить місткістю для збирання, збері-гання, пакування, транспортування. Виготовляється з лози, очере-ту, деяких інших матеріалів рослинного походження, або з дроту.

Крафт-папір — дуже міцний папір із сульфатної маси. Його можна відбілювати, фарбувати або зберігати натуральний колір. Викори-стовується для виготовлення гофрованого картону, мішків і паке-тів, може бути водовідштовхувальним.

Кришка «твіст-офф» — кришка, яка щільно нагвинчується на горло-вину банки.