14.9. Упакування жировмісних продуктів
Для упаковки оліє-жирової продукції необхідно використову-вати матеріали, які відповідають таким вимогам: хімічною стій-кістю до дії компонентів упакованого продукту і оточуючого се-редовища, відповідністю санітарно-гігієнічним нормам, удароміцністю і пластичністю, низькою водо-, паро-, газо- і жи-ропроникністю, здатністю витримувати різні температури, прос-тотою технології виготовлення, економічністю, декоративністю. Цим вимогам відповідають: пергамент марки ВН (непрозорий), папір жиростійкий, підпергамент харчовий жиростійкий марки ПЖ, папір пакувальний вологонепроникний, підпергамент КН РАСК, жиронепроникний папір «Серла Лайт».
Майонез. З урахуванням складу, технологія виробництва ма-йонезу передбачає застосування жиро- і вологостійких пакуваль-них матеріалів, непроникних для кисню і ароматичних речовин.
Скляні банки з обжимною кришкою раніше займали провідне місце для фасування майонезу. В останні роки розширився асор-тимент банок і з’явилась можливість упакування у банку під кришку «твіст-офф» вітчизняного виробництва.
Поряд зі склотарою, зростає частка упаковки із полімерних матеріалів — пакет із трьохшарової поліетиленової плівки (60— 80 мкм). Його застосування обумовлене низькою собівартістю, оскільки він у 8,5 раза дешевший, ніж скляна банка. З такою упа-ковкою непотрібним стає енергомістке і габаритне миюче облад-нання, автомати закупорювання та етикетування. Крім того, схе-ма упакування не передбачає конвеєрних систем і машин для групової упаковки, як у випадку зі склотарою.
Більш досконалою вважається упаковка із комбінованих полі-мерних матеріалів — пакети типу «Доу-Пак» (стоячий пакет) і «Тетра-Пак» (у вигляді тетраедра). Така упаковка вигідно допов-нює високоякісний продукт, а застосування багатошарових плі-вок дає можливість підвищити не лише міцнісні характеристики, але й бар’єрні властивості пакета. Різне комбінування полімерів дозволяє продовжити терміни зберігання продукту.
Полімерні стаканчики з привареною або обжимною кришками можуть бути ще одним варіантом упаковки для майонезу. Прива-рена кришка забезпечує високу герметичність і захищає упаковку від відкривання на шляху до реалізації. У той же час обжимна кришка гарантує повторне закривання стаканчика і попереджує висихання продукту.
Широкозастосовувані у промисловості стаканчики із полісти-ролу (ПС) для пакування майонезу, як правило, не підходять. Це зумовлено його високою жиропроникністю і при зберіганні в ньому майонезу помітний виділений жирний шар.
Серед жорстких полімерних матеріалів найкраще підходять ПП, ПВХ або інші матеріали із застосуванням проникних по-криттів.
Для виробництва стаканчиків використовується тришаровий полімерний матеріал РС/EVON/PE з бар’єрними властивостями для жирних і кислих продуктів. EVON (етиленвініловий) спирт забезпечує підвищену газонепроникність. Ексклюзивна форма упаковки виконує маркетингову і захисну (від підробок) функції. У дизайні етикетки вперше застосовано мозаїчно-мультипо-дібний принцип з перемінними кроками. Відповідність упаковки євростандартам відкрило експортний потенціал для високоякіс-них матеріалів.
АТЗТ «Харківський жировий комбінат» випускає класичний «Провансаль», середньокалорійний «Славутич» з різними добав-ками і «Провансаль баварський» з прянощами у звичайних 250-грамових скляних баночках з жерстяною обжимною кришкою. Традиційно упаковку легко підробити, і в пошуках способів не-обхідного захисту від цього комбінат застосував струйний друк, за допомогою якого наносять чорною незмивною фарбою товар-ний знак ХЖК, дату виготовлення і номер зміни. З нових видів упаковки комбінат використовує витончену 190-грамову баночку з кришкою «твіст-офф», 200-грамовий поліетиленовий пакет і 175-грамовий полімерний стакан. Основними перевагами цих ви-дів упаковок є їх дизайн, зручність і економічність.
ЗАТ «Київський маргариновий завод» використовує 7 видів упаковки: традиційну скляну банку місткістю 0,25 л, скляну бан-ку європейського зразка з кришкою типу «твіст-офф» місткістю 0,22 і 0,33 л, поліетиленові пакети і пакети із багатошарової плів-ки. Усі види упаковок майонезу мають оригінальний дизайн, з включенням товарного знака заводу. Для відповідних видів ма-йонезу використовують кришки різних кольорів з нанесеними струйним методом товарним знаком і датою виготовлення про-дукту.
СП «Експопродукт» випускає майонез «Золота Арка» у полі-мерній термоформованій упаковці із двошарового полімерного листа (ПВХ-250 мкм/ПЕ-50 мкм). Упаковка досить складна і по-требує дорогого обладнання, що й служить своєрідним захистом від підробок. Свій вибір упаковки виробники майонезу обґрунту-
вали такими аргументами: відсутність бою, мала питома вага са-мої упаковки, 100%-ва гарантія стерильності, можливість паку-вання вакуумним способом, збільшення термінів зберігання, малі габарити фасувального обладнання та швидке налагодження об’єму дози.
ВАТ «Волиньхолдинг» пропонує майонез торгової марки «Тор-чин продукт» — «Делікатесний» і «З часником», фасований у скляні банки під кришку «твіст-офф» і пакети «Доу-Пак», які відносяться до розряду дорогих. Технологічно складне виробни-цтво упаковки «Доу-Пак» захищає товар від підробки. Ця упаков-ка витримує навантаження до 100 Н, що знижує ризик її пошко-дження при транспортуванні.
АТ «Чумак» випускає фірмові майонези «Справжній», «Справж-ній з часником», «Ніжний» у скляній банці (370 мл), а також майо-нез «Справжній» у новій упаковці «Екопак» (200 мл). Дизайн «Еко-пак» максимально нагадує дизайн етикетки аналогічного майонезу в скляній банці. Вся продукція має захист від підробок — фірмову скляну банку з кришкою «твіст-офф» і яскраву барвисту етикетку. Крім цього, наявний термоусадковий захисний ковпачок.
За кордоном упаковка до майонезу включає дозуючий при-стрій (носик) у пакеті «Доу-Пак». Також використовують пакети з подвійною системою герметизації: за допомогою zip-застібки і перфорованої смуги.
Пакети виготовляють із широкої гами полімерних плівок, у тому числі високобар’єрних, а для розширення маркетингових можливостей і асортиментної лінійки можуть набувати нестандарт-ної фігурної форми. Зростання популярності цієї упаковки пояс-нюється також тим, що вона відноситься до класу індивідуальної, на відміну від інших видів, які характеризуються, як сімейні. Па-кети типу «подушка» і «Дой-Пак» мають такі переваги: зручні при транспортуванні та зберіганні, технічно складні у виробниц-тві, що виключає підробку товару, мають привабливий вигляд (друк 6-8 кольорів), допустимі варіації розмірів і відповідно об’єми упаковки (від 5 до 3000 мл), можливе виробництво різно-манітних форм пакетів на одному й тому самому обладнанні, во-ни дешевші на 20 % порівняно з іншими.
За результатами досліджень, споживач віддає перевагу товару в упаковці «подушка» і «Дой-Пак» з таких причин: легкість від-криття, дозування продукту і закривання відкритого пакета, безпека у використанні порівняно зі скляною упаковкою, зруч-ність дозування майонезу і можливість його застосування вдома і в дорозі.
При дослідженні впливу упаковок на стійкість до окислення майонезу при зберіганні виявлено високі захисні властивості скляної і тари з ПЕТ з речовиною, що уловлює кисень. Порівнян-ня упаковок із ПЕТ з бар’єрним покриттям забезпечує підвищену стійкість майонезу до окислення, ніж без такого покриття. Ці відмінності неможливо виявити органолептичним шляхом.
Упаковки «подушка» і «Дой-Пак» вважаються чистими, оскіль-ки перед фасуванням плівка, з якої виготовляють пакет, стерилізу-ється УФ-променями, а після цього готовий пакет заповнюється інертним газом, що виключає окислювальні процеси в продукті при зберіганні. Після відкриття упаковки і при використанні в продукт можуть потрапляти мікроорганізми в кількості, пропорційній діаме-тру отвору і числу контактів вмістимого пакета з відповідними об’єктами (ложки, вилки, тарілки, бутерброди). Тому пакети витіс-няють банки і забезпечують більш повне використання продукту, а також мінімальний контакт з оточуючим середовищем.
З розвитком технології фасування продуктів у пакети виникає можливість розширення ринку збуту для виробників майонезу збільшенням видів розфасовки: пакети «Дой-Пак» зі штуцером («краником») масою від 200 до 1000 г, у ПЕТ і ПЕ пакети типу «подушка» по 1-2 кг, пакети типу «подушка» із поліетилену по 150, 200 г, пакети із «еколіну», який розкладається під дією УФ-променів, ПЕТ-банки з кришкою «твіст-офф» і пластикові стакан-чики.
Деякі виробники використовують для фасування майонезу ту-би, пластикові пляшки з фігурними насадками, упаковки «Tetra Stiсk» (для підприємств ресторанного господарства).
Упакування маргарину здійснюється у прямокутні пакети, брикети або пластикові баночки (м’який маргарин). Виробники тари і упаковки оцінюють такий ринок як «консервативний».
В останні роки у зв’язку з появою ряду нових продуктів, зок-рема спредів — з пониженим вмістом жирів, трансізомерів і хо-лестерину, розроблено нові види пакувальних матеріалів і форм контейнерів, які дозволяють краще диференціювати торгову мар-ку і підкреслюють ексклюзивність продукту.
Однією з основних вимог до пакувальних матеріалів для мар-гаринової продукції є захист її від УФ-випромінювання. Під дією подібних чинників активізуються окислювальні процеси, що при-зводить до погіршення органолептичних показників, зміни забарв-лення і в цілому — зниження харчової цінності продукту.
Традиційно для фасування маргаринів використовують жиро-стійкий папір із шаром фольги назовні. Цей матеріал за останні
роки суттєво змінився: широко застосовують кольоровий друк, що створює більш привабливий вигляд упаковки. Досить попу-лярною є срібна або голуба фольга для «дієтичних» і золотиста — для найбільш високоякісних видів масла.
Дизайн упаковки бутербродних маргаринів і спредів з пони-женим вмістом жиру розвивається більш швидкими темпами і в цьому секторі ринку гамми кольорів та форм значно ширші. Бу-тербродні маргарини і спреди найчастіше фасують у тонкостінну пластмасову тару, виготовлену методами термо- або миттєвого формування. Така тара розширює можливі варіанти форм і роз-мірів контейнерів.
Полівінілхлорид до останнього часу був основним матеріалом для виробництва тари маргаринової продукції в Європі, але з 1990 р. його почали замінювати поліпропіленом і полістиролом. Перспективними вважаються тонкостінні контейнери з поліпро-пілену для низькожирних спредів і зворотна транспортна тара.
У жировій промисловості широко застосовується алюмініє-ва фольга, металізований папір і плівки. У маргарині можливе утворення дефекту «сльоза» у вигляді крапельок вологи, які конденсуються на поверхні полімерної тари. Для надійного за-хисту цих продуктів використовують металізований папір або фольгу. Здатність фольги набувати заданої форми відрізняє її від пластиків, для яких потрібне гаряче зварювання тари. Мембрана із фольги у пластмасовій тарі не лише захищає верх-ній шар продукту, а й дозволяє споживачеві після її відкриван-ня запобігати дії світла.
З появою на ринку різноманітних видів спредів більш широко використовують пластмасові баночки.
Окремі бутербродні продукти в Європейських країнах фасу-ють у картонні коробочки. Так, у Франції з’явилися два нові види картонної тари: сорт Le Grand Buerre de Normandie в коробочці «масляного формату», яка має зверху відривну кришку з лінією перфорації. Упаковка виготовлена фірмою «Socatarm» і склада-ється із целюлозного крохмалю, розміщеного між зовнішнім ша-ром білої поліетиленової плівки з кольоровим друкованим зо-браженням і внутрішнім шаром металізованої поліетиленової плівки, що захищає продукт від дії світла.
Компанія «President» випускає масло у «практичній» упаковці, яка виготовлена фірмою «Impak» і являє собою комбінування картону та алюмінієвої фольги, що виконана у стилі «оригамі».
Спостерігається тенденція росту продукції у міні-тарі для одиноких людей (Німеччина). Розроблено оригінальну тару, в
якій п’ять порцій бутербродного продукту упаковані в ряд, подіб-но шоколадних цукерок, або у вигляді «батончиків».
Для столових сортів маргаринової продукції довготривалого зберігання вдосконалення упаковок менш помітні. Раніше основ-ним видом фасування для маргарину була кругла пластмасова баночка, яка зараз витіснено прямокутною із заокругленими кра-ями. Вона вважається більш зручною для споживача і при збері-ганні у торговельних підприємствах.
Круглі баночки в основному йдуть для фасування маргарину дешевих сортів. У деяких випадках використовують кувшинчики, що дозволяє виділити відповідну торгову марку. Набули розпо-всюдження спеціальні маргарини для домашньої кулінарії — рід-кі, фасовані в пляшечки і туби.
Із розвитком мережі супермаркетів помітно тенденцію вико-ристання більш крупної тари, тобто баночки на 250 г поступили-ся місцем 500-грамовим, 1-2-кілограмовим.
Останніми досягненнями у світовій практиці можна вважати впровадження активного фасування. Це нова концепція, основна ідея якої полягає в наданні тарі для фасування визначених якос-тей, які відповідають характеристикам фасованого продукту. На-приклад, матеріал, спроможний поглинати гази, використовуєть-ся разом із фольги для продукції, яка виділяє вуглекислий газ (при зберіганні сиру), або світлонепроникна упаковка для жиро-вих продуктів. Активне фасування забезпечує повний світловий бар’єр і повітренепроникність та одночасно дає можливість за ра-хунок свого дизайну підкреслити якість продукту.
Контрольні питання
1. Яким вимогам має відповідати упаковка для жировмісних проду-ктів?
2. Порівняйте переваги й недоліки різних видів споживчої тари для майонезу.
3. Які особливості упаковки «подушка» і «Доу-пак» різних типів для майонезу?
4. Які недоліки характерні для традиційних і переваги — для нових видів пакувальних матеріалів, що використовуються для фасування маргарину?
5. Що нового можна виокремити в упакуванні спредів, продукції для одиноких людей, столових сортів маргаринової продукції довготрива-лого зберігання?
6. Чим відрізняється активне фасування від інших видів?