Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
РОЗДІЛ I. ІНФЛЯЦІЯ, ЇЇ ВИДИ, ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ 1.1. Інфляція, її види (форми), причини : Інфляція суть, форми та її оцінка : Бібліотека для студентів

РОЗДІЛ I. ІНФЛЯЦІЯ, ЇЇ ВИДИ, ПРИЧИНИ ТА НАСЛІДКИ 1.1. Інфляція, її види (форми), причини


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 

Загрузка...

У класичній економічній теорії інфляція — це процес підвищення загального рівня цін і, як наслідок, зниження купівельної спромож-ності грошей, або їхнє знецінення.

Термін «інфляція» (від лат. inflatio — надування) вперше поча-ли вживати в Північній Америці в період громадянської війни 1861– 1865 рр. він означає збільшення паперово-грошового обігу. Однак ознаки інфляції почали виявлятися з широким розповсюдженням грошей в економічному житті. За такими опосередкованими ознака-ми, як стрімке зростання заробітної плати і цін, є підстави стверджу-вати, що інфляція спостерігалась у Стародавній Греції (330 р. до н.е.) при завоюванні Олександром Великим Персії та в Стародавньому Римі (301 р. до н.е.), коли Е. Діоклетіан установив контроль за цінами на близько 1000 найменувань товарів.

Як правило, інфляційні процеси були безпосередньо пов’язані з війнами, епідеміями, тривалими неврожаями, іншими стихійними лихами, що спричинювали шокові зміни в чисельності населення.

У ХІХ ст. в Англії та Франції термін «інфляція» використовував-ся для пояснення надмірного зростання грошової маси, що призводи-ло її знецінення. Остаточно цей термін було введено в науковий обіг, щоб теоретично відобразити певний стан економіки після Другої сві-тової війни.

Проте далеко не всяке зростання цін є інфляційним. Якщо, на-приклад, ціни на одні групи товарів чи послуг зростають, і досить сут-тєво, а на інші групи — зменшуються, так що загальний рівень цін не змінюється, то таке зростання цін не є інфляційним. Зростання цін, зумовлене поліпшенням якості продукції, намаганням позитивно вплинути на стан довкілля (що потребує зростання витрат), зміною соціальних пріоритетів тощо також не є інфляційним.

Класифікація інфляції

 

*■©-

 

 

 

За причинами породження

Інфляція попиту

Інфляція

витрат

(пропозиції)

 

Залежно від

темпїв зрос-

тання цїн

Помірна (повзуча)

Галопуюча

ГіперІнфля-ція

 

За здатнїстю

держави

впливати на

їнфляцїю

Контрольо-вана

Неконтро-льована

 

За їнтенсивнїст ю втручання

держави у сферу грошо-

вого обїгу

Відкрита

Прихована

 

За

здатнїстю адаптацїї економїки до темпїв

36;

зростання

■алансована

Незбалансо-вана

 

За очікуванням

економїчних

суб'єктїв

стосовно

тенденцїй та

темпїв змїни

рївня цїн

ОчІкувана (передбачувана,

сподівана, прогнозована)

 

За сферою,

наяку

зумовив

стїйке

зростання

цїн

Кредитна

Структурна

 

За мїрою