Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
5.2. Перетворення і втрати природних ресурсів в процесі їх використання : Матеріалознавство та основи технології переробки природної сировини у непродовольчі товари. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів : Бібліотека для студентів

5.2. Перетворення і втрати природних ресурсів в процесі їх використання


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 

магниевый скраб beletage

Людина знаходить, добуває і переміщає до місць переробки необ-хідні природні ресурси. На всіх етапах використання спостерігається сукупність перетворень, просторових переміщень і втрат природної сировини (ресурсний цикл). 112

У природокористуванні виділяється кілька ресурсних циклів, що незважаючи на відносну самостійність, тісно зв’язані один з одним. До таких ресурсних циклів відносяться: цикл грунтово-кліматичних ресурсів і сільськогосподарської сировини, цикл сировинних ресур-сів, цикл енергетичних ресурсів, цикл ресурсів живої природи.

Ресурсний цикл, іноді називається антропогенним круговоротом речовини, фактично не замкнутий, що видно з  На кожнім його етапі неминучі втрати, що є наслідком особливостей технологій або яких-небудь об’єктивних чи суб’єктивних причин.

Вважається, що на всіх етапах ресурсного циклу в навколишнім серед-овищі розсіюється близько 98% мінеральної сировини, що добувається.

Предмети масового споживання в результаті зносу чи корозії, втрати в них потреби так чи інакше, накопичуються в навколишнім середовищі, забруднюючи його. Багато відходів перетворяться у воді, ґрунті й атмосфері, перетворюючи в ще більш небезпечні для здоров’я людини речовини, що є вторинним забрудненням.

Особливий випадок є культурні екосистеми, тобто оброблювані сільськогосподарські землі, не здатні до самовідновлення через ви-снаження ґрунту внаслідок збору врожаю, у якому сконцентрована органічна і мінеральна речовина.

У результаті деструктори або ґрунтоутворювачі не одержують матеріалу для розкладання та мінералізації і забезпечення власних потреб у речовині й енергії. Тому людина змушена цілком брати на себе відновлення родючості, вживаючи для цього спеціально зробле-ні нею речовини, наприклад, добрива й енергію.

Так, у процесі збору врожаю сільськогосподарських культур із ґрунту щорічно виноситься 5-7 млн. тонн азоту, 3-5 млн. тонн фосфору, до 10 млн. тонн калію. Винесені елементи відшкодовуються зі значним дефіцитом за рахунок внесення сотень мільйонів тонн гною, тисяч тонн мінеральних добрив, а також біологічною фіксацією азоту бульбовими бактеріями бобових рослин.

Таким чином, у міру проходження через ресурсний цикл речовини, раніше сконцентровані в певному місці локалізації, розсіюються. Роз-сіюються не вихідні, а трансформовані чи втрачені в процесі ресурсного циклу речовини, що забруднюють природне середовище. До забруд-нюючого речовинам навколишнього середовища відносяться не тільки токсичні і шкідливі відходи виробництв, але і практично нешкідливі речовини, що утворяться як побіжні продукти, такі, як: маси гною в сільському господарстві, вуглекислий газ, що потонув, деревина.

Цілком утрачені

 Зразкова схема ресурсного циклу