Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
2.2.2. Основні сортименти ділової деревини : Матеріалознавство та основи технології переробки природної сировини у непродовольчі товари. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів : Бібліотека для студентів

2.2.2. Основні сортименти ділової деревини


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 

магниевый скраб beletage

З деревини листяних і хвойних порід виробляють лісоматеріали. Лісоматеріали та напівфабрикати з деревини за видами, характером оздоблення і обробки підрозділяються на такі групи: деревина ділова, дрова, пиломатеріали, фанера, плити столярні.

Основні сортименти ділової деревини (ділова деревина – група деревинних матеріалів, які виготовлюють із зваленого дерева):

1.  Будівельний ліс з хвойних порід (сосни, ямши, модрини, кедра й піхти) виробляють шляхом продольної розпиловки. Сюди входять: брьовна будівельні, колоди для свай, мостів, для ліній електропередач. Всі підрозділяються за сортами й розмірами. Бу-дівельний ліс листяних порід виготовляється з деревини осини, тополі, липи, берези, бука; використовують для житлового будів-ництва.

2.  Пиловочник – колоди і кряжі з деревини ямши, кедра, піхти, оси-ни, липи, ольхи та ін.

Пиловочні колоди з хвойних порід бувають короткі (2-3 м), се-редні (4-6 м) й довгі (6-10 м).

Пиловочні з листяних порід колоди і кряжі поділяють на пило-вочні кряжі м’яких порід, твердих порід і спеціального призначення. 38

До сортименту ділової деревини ще входять: підтоварик і жердя, вагонна стійка, сірниковий осиновий кряж, березовий дрючок, сніго-вий кіл.

Ділова деревина (за виключенням жердин, колів та ін.) підлягає маркіруванню. Марка вказує сортимент, сорт, товщину або діаметр і клеймо (організації) і номер бракера. Марку наносять долотом або молотком, фарбою й кольоровою цеглою. Існують умовні позначення сортиментів ділової деревини:

П – піловочник; С – будівельна; К – короткомір; Л – лущений.

Умовні позначення товщини лісоматеріалів:

0 – при нанесенню; 1 – молотком; 2 – або крейдою; …; х – долотом номер обумовлено діаметром (см). Наприклад, для 0 значення d = 10, 20, 30, 40...; 1 – d = 11, 21, 31, 41...

Пиломатеріали – одержують в результаті продольної розпиловки колод і кряжів з хвойних і листяних порід. Використовуються пило-матеріали як оздоблювачі конструкції, кровельний матеріал.

До пиломатеріалів відносяться: пластини, четвертини, дошки, бруски, брусся, шпали.

Пластина – розпилене дерево на 2 рівні половини.

Четвертина – розпилене дерево в двох взаємно перпендикуляр-них напрямках.

Дошки і бруски мають товщину до 100 мм і поділяються на тонкі (товщиною від 13 до 35 мм) і товсті (більш 35 мм). По довжині дошки і бруски підрозділяють на короткі – від 0,5 до 0,9 м, середні – від 1 до 1,9 і довгі – від 2,5 до 6,5 м. Ширина їх від 50 мм і більш. За характером обробки розрізняють дошки і бруски обрізні і необрізані. Обрізними називаються дошки і бруски, у яких обпиляні всі чотири сторони; необрізаними – з не обпиляними бічними крайками. Дошки і бруски можуть бути струганими чи шпунтованими. По місцеві роз-ташування в колоді дошки поділяють на серцеві, центральні і бічні. Дошки, що містять серцевину, називаються серцевими, вони менш міцні і гнилостійкі, мають більше тріщин, легко розколюються. Дошки, одержувані з обох боків від розпилу по серцевині, називаються центральними. Бічних дошок, одержуваних після серцевих чи цен-тральних, значно більше обсягу, вони кращі за якостями: мають мен-ше дефектів, менше розтріскуються, жолобляться й легше обробля-ються.

Дошки і бруски залежно від наявності дефектів деревини й об-робки підрозділяють на сорти: із хвойних порід – на добірний, 1, 2, 3

і 4-й, з листяних порід – 1, 2 і 3-й. Стругані і шпунтовані дошки поді-ляють на 1, 2 і 3-й сорти.

Для виготовлення меблів застосовують в основному бічні дошки і бруски 1-го і 2-го сортів як у цілому виді, так і для розкрою на більш дрібні деталі. У будівництві використовують дошки і бруски 3-го (для підлоги, обшивання стін, вікон і дверей) і 4-го (для розкрою на дрібні деталі і тару на місці їхнього вироблення) сортів.

Товсті дошки використовують для стель і чистих підлог, крокв і інших несучих елементів будівлі, виготовлення погонних виробів; тонкі – для покрівлі, обшивання стін і т. д.

Брусся – матеріал, у якого ширина і товщина більш 100 мм.

Фанера – листовий матеріал з деревини. Використовується як са-мостійний матеріал, або оздоблювач у будівництві, меблевому вироб-ництві й ін. За видом та засобами виробництва підрозділяють фанеру на: не клеєну (одношарову) і клеєну (слоїсту).

До не клеєної фанери відноситься стругана, пилена, лущений шпон (струганий шпон).

Стругана і пилена фанера – тонкі, плоскі листи, які получають на фанеростроганих станках з твердих порід дерев і використовується для меблів. За текстурою деревини фанера буває: радіальна (Р), по-лурадіальна (ПР), тангентальна (Т), тангентально-торцева (ТТ). По-діляють на три сорти.

Шпон лущений – тонкі листи деревини (от 0,3 мм), одержують на лущильних станках з берези, сосни, ямші й ін.

Клеєна фанера – плоский лист з трьох і більше листів шпону, склеєних між собою. Від числа листів клеєну фанеру розділяють на: трьохшарову, чотирьох-пятишарову й багатошарову. Клеєна фанера буває: звичайна (звична), облицьована строганим шпонам, декоративна й бакелізована.

Фанера звичайна – матеріал з декількох листів лущеного шпону, склеєних і спресованих.

ФК і ФБД – на основі карбонільних і альбуміно-казеїнових клеїв.

ФБ – на основі білкових клеїв.

ФСФ – на основі фенол-клеїв. Буває семи сортів (А, А1, АБ, АВ, В, ВВ, С).

Клеєна фанера облицьована струганим шпонам – з трьох і більше слоїв, один із струганої фанери і клею.

ФОС – клей смоляний.

ФОБ – клей білковий.

Буває з: радіальним, напіврадіальним, тангентальним зрізом.

Клеєна фанера декоративна – текстурний папір.

Клеєна фанера бакелізована – це листи покриті штучною смолою.

Плитки будівельні столярні використовується для дверей, меблів та ін. Це щити, набрані з брусків, з’єднані між собою й обклеєні з обох сторін шпонам лущеним або струганим. Їх поділяють на: облицьовані і не облицьовані.