Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
2. БУДОВА ТРИКОТАЖУ : Основи будови і комп'ютерного дизайну трикотажу : Бібліотека для студентів

2. БУДОВА ТРИКОТАЖУ


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 

магниевый скраб beletage

Трикотажем називають в’язане полотно або готові вироби, отримані на в'язальній машині, а також готові вироби, отримані по швейно-трикотажній технології, яка є сукупністю операцій по розкрою, пошиттю і волого-тепловій обробці білизняних, верхніх і інших виробів із трикотажного полотна, купонів або суцільнов'язаних деталей. Ми будемо розглядати будову лише трикотажних полотен.

Трикотаж за структурою представляє собою систему ниток, зігнутих в петлі, розташування й зв'язки яких визначаються переплетенням.

Нитка, яка утворює петлю, перебуває в силовій взаємодії з сусідніми петлями, завдяки чому зберігається певна форма й розміри петель, а також всього трикотажного виробу.

Форма петель у трикотажі обумовлена непреривністю нитки, яка переходить із однієї петлі в іншу, і тертям (зчепністю), створюваним між нитками в результаті продівання петель одна в одну. Зв’язки першого виду жорсткі; зв'язки другого виду (від тертя) рухомі, які допускають зміну форми і розмірів петлі по висоті й ширині внаслідок перетягування нитки із петельних дуг і протяжок в петельні палочки, або навпаки.

Структура трикотажу різних переплетень характеризується певною ступінню й порядком орієнтації нитки в будь-якому заданому напрямку в площині зразка. Трикотаж кожного переплетення має переважну орієнтацію в розташуванні елементарних ділянок нитки, які складають петлю - петельні палочки, петельні дуги, протяжки.

Отже будова (структура) трикотажу характеризується видом переплетення і параметрами структури, головними з яких є: довжина нитки в петлі, діаметр нитки, модуль петлі -відношення довжини нитки в петлі до діаметра нитки, петельний крок, висота петельного ряда, поверхнева щільність трикотажу та інш.

У всіх промислово розвинених країнах світу за останні три-чотири десятиліття високими темпами розвивається трикотажне виробництво, значно випереджаючи за темпами росту ткацьке виробництво. Це пояснюється рядом факторів, головні з яких: досягнення високих техніко-економічних показників в'язаного способу виробництва; розробка та освоєння нових структур та

75

 

технологій виготовлення формостійких, тканеподібних трикотажних полотен, а також полотен, імітуючих замшу, бархат, вельвет і т.п., що значно розширило області застосування трикотажу (жіночі та чоловічі костюми, жіночі та дитячі пальта, постільна білизна, а також гардинно-тюлеві, меблеві оббивні, декоративні матеріали та інш.); розробка та освоєння маловідходних технологій виготовлення виробів заданої форми, використання трикотажу в багатьох галузях виробництва для технічних цілей, завдяки практично необмеженим технологічним можливостям в'язальних машин та високої якості вироблюваної продукції.

Наведемо деякі приклади.

Широко використовуються в усьому світі безвузлові знаряддя лову риби (сітки, трали), виготовлені на основов'язальних машинах, штучна шкіра, яка виробляється на основі трикотажного полотна і застосовується для оббивки салонів легкових автомобілів, сидіння в автомобілях, літаках, теплоходах та інш. Трикотаж із склониток та нових видів органічних ниток застосовується для виготовлення армованих пластиків та тришарових машинобудівельних конструкцій, які багатьма фірмами світу використовуються, наприклад, в авіа- та суднобудуванні.

Все більш широко застосовується трикотаж і в медицині, зокрема у вигляді таких виробів:

•          санітарно-гігієнічних: натільна білизна, косинки, одяг для хворих та медичного персоналу, панчохи, шкарпетки, індивідуальні пакети та інш.;

•          лікувально-профілактичні: перев'язувальний матеріал; фільтри для переливання крові, її замінників, плазми, кісткового мозку; запобіжних чохлів для кукси верхніх та нижніх кінцівок; панчішно-шкарпеткові вироби для профілактики та лікування грибкових захворювань, для лікування варикозного розширення вен, радикулітів, ревматизму, поліартриту та інш.;

•          хірургічних для внутрішнього протезування: сітчасті полотна різних структур для фіксування внутрішніх органів і відновлювання їх фізіологічних функцій; полі органи для протезування гортані, кровоносних судин, сечового міхура і т.п.;  окремі ділянки серцевої системи (пелюсткові стулки

76

 

нитки, які взаємно переплітаються. Накиди розташовуються на виворітній стороні трикотажу і непомітні з лицьової сторони.

Поздовжньоз’єднаний заходний, пресовий і футерований трикотаж виробляється лише на машинах, на яких змінюється напрямок утворення петельних рядів.

Кулірний трикотаж, суміжні ділянки якого утворені у відповідності з візерунком із різних видів або кольору ниток, a з’єднувальні ділянки (петельні стовпчики) являють собою заходні, пресові, футеровані, накладні або черезголкове з’єднання, називають трикотажем з інтарзією (рис. 2.7).

 

Рис. 2.7. Будова трикотажу з інтарзією