Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
3.5.1. ОСНОВНІНОРМИПОВОДЖЕННЯ ІДІЇПРИ АВАРІЯХЗ викидом СДОР : Цивільна оборона : Бібліотека для студентів

3.5.1. ОСНОВНІНОРМИПОВОДЖЕННЯ ІДІЇПРИ АВАРІЯХЗ викидом СДОР


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 
90 91 92 93 94 95 96 

магниевый скраб beletage

Відмінна риса аварії ХНО з викидом СДОР — при ви-соких концентраціях хімічних речовин ураження людей відбува-ється в короткий термін. Тому вирішальне значення в цих умовах має оперативність (швидкість) виконання заходів щодо захисту населення і персоналу. Основні заходи захисту:

•          використання 313 і приміщень з режимом ізоляції;

•          застосування антидотів (протиотрут) і засобів обробки шкі-рних покривів;

•          дотримання режимів поведінки (захисту) на зараженій тери-торії;

•          евакуація людей із зони зараження, що виникла при аварії;

•          санітарна обробка людей, дегазація одягу, території, буді-вель, транспорту, техніки і майна.

Персонал і населення, що працюють і проживають поблизу ХНО, повинні знати властивості, ознаки і потенційну небезпеку СДОР, використовуваних на даному об'єкті, уміти діяти при ви-никненні аварії, робити першу медичну допомогу ураженим.

Робітники та службовці, почувши сигнал оповіщення, повинні негайно надягти 313, насамперед ізолюючі та промислові протигази. Кожний на своєму робочому місці повинен зробити все можливе для зниження згубних наслідків аварії: забезпечити правильне від-ключення енергоджерел, зупинити агрегати, апарати, перекрити га-зові, парові і водяні комунікації згідно з умовами технологічного процесу і правилами техніки безпеки. Потім персонал уьфивається в підготовлених сховищах або виходить із зони зараження.  

Працівники, що входять у невоєнізовані формування ЦО, за сигналом про аварію прибувають на пункт збору формування і беруть участь у локалізації і ліквідації осередку хімічного ура-ження.

Люди, що проживають поблизу ХНО, за сигналом оповіщення повинні вдягти дітей, надіти протигази, закрити вікна і кватирки, відключити електронагрівальні і побутові прилади, газ, погасити вогонь у печах (при опаленні за допомогою грубки), узяти необ-хідне з теплого одягу і харчування (триденний запас продуктів, що не псуються), попередити сусідів, швидко, але без паніки ви-йти з житлового масиву у вказаному напрямку чи в бік, перпен-дикулярний до напрямку вітру, бажано на високу, добре провіт-рювану ділянку місцевості, на відстань не менше 1,5 км від попереднього місця перебування, де і чекати подальших розпо-ряджень.

У випадку відсутності протигазів необхідно швидко вийти із зони зараження, затримавши на кілька секунд подих. Для захисту органів дихання можна використовувати підручні вироби з тка-нин, змочені у воді хутряні і ватяні частини одягу. При закриван-ні ними органів дихання знижується кількість газу, що вдихаєть-ся (за рахунок його гідролізу або розчинності у воді), а отже, і сила ураження.

При змушеному перебуванні на зараженій місцевості необхід-но суворо дотримуватись таких правил:

•          рухатися швидко, але не бігти і не піднімати пилу;

•          не тулитися до будинків і не торкатися навколишніх пред-метів;

•          не наступати на краплі рідини чи порошкоподібні розсипи невідомих речовин, що зустрічаються на шляху;

•          не знімати 313 до розпорядження;

•          при виявленні крапель СДОР на шкірі, одязі, взутті, 313 зня-ти їх тампоном з паперу, ганчір'я чи носовою хусткою;

•          по можливості надати необхідну допомогу постраждалим дітям, старим, нездатним рухатися самостійно.

Після виходу із зони зараження потрібно пройти санітарну обробку. Потерпілі, у тому числі і незначно (у яких з'явилися кашель, нудота і т. п.), повинні звернутися в медичні установи для визначення ступеня ураження і проведення профілактичних та лікувальних заходів.

Про усунення небезпеки хімічного ураження і про порядок подальших дій населення оповіщається штабами ЦО чи органами міліції. В усіх випадках вхід у житлові й інші приміщення, підвали і виробничі будівлі дозволяється тільки після контрольної пе-ревірки вмісту СДОР у повітрі цих приміщень.

Як відзначалося раніше, на підприємствах зі СДОР найчасті-ше зустрічаються хлор і аміак.

Хлор — газ жовто-зеленого кольору з різким запахом, його щільність 3,214 г/л; температура кипіння— 34,05° С; при тиску 600 000 паскалів (Па), тобто 6 атм — зріджується при кімнатній температурі. Застосовують у виробництві хлоровмісних органіч-них і неорганічних сполук, для відбілювання целюлози і тканин, для санітарних потреб і знезаражування (хлорування) води. За видом ураження належить до СДОР переважно задушливої дії. Ознаки: різкий біль у грудях, задишка, блювання.

Перша допомога ураженому хлором:

•          надягти на потерпілого промисловий протигаз марки «В» чи цивільний — ЦП-5 (ЦП-7);

•          винести потерпілого на носилках на незаражену територію і зняти протигаз;

•          звільнити від одягу, що стримує дихання;

•          при відсутності дихання провести штучне, переважно мето-дом «рот у рот»;

•          забезпечити повний спокій, а в холодну пору року — і віді-грівання потерпілого;

•          для пом’якшення подразнення органів дихання дати подиха-ти парою 0,5-процентного розчину питної соди і, по можливості, киснем;

•          промити шкіру і слизові оболонки 2-процентним содовим розчином;

•          забезпечити вживання потерпілим теплої води з содою, чаю чи кави;

•          запобігти можливості самостійного пересування потерпіло-го, подальше транспортування його повинне проводитися тільки в лежачому стані.

Аміак— безбарвний газ з різким задушливим запахом; його щільність за нормальних умов 0,771 г/л; температура кипіння — 33,35° С, при тиску 900 000 Па (9 атм) зріджується при кімнатній те-мпературі. Вибухонебезпечний, отруйний, добре розчиняється у во-ді; 10-процентний водяний розчин аміаку називають нашатирним спиртом. Аміак застосовують у виробництві азотної і синильної кис-лот, соди, добрив; у рідкому вигляді використовують як робоче тіло в холодильних агрегатах. За видом ураження належить до СДОР за-душливої і нейротропної дії; основна ознака ураження — утруднене дихання. Звичайні фільтруючі протигази від аміаку не захищають! Перша допомога ураженому аміаком:

—        надягти на постраждалого промисловий протигаз марки К чи М, при дуже високих концентраціях аміаку— ізолюючий протигаз;

—        винести із зони зараження, зняти протигаз і заражений одяг;

—        при ослабленні чи зупинці подиху зробити штучне дихання переважно методом «рот у рот»;

—        дати подихати водяними парами і попити теплого молока;

—        при потраплянні аміаку в шлунок викликати штучне блю-вання;

—        при потраплянні аміаку в очі промити їх водою;

—        при великих опіках — ввести знеболюючі засоби і зробити перев'язки;

—        забезпечити потерпілому повний спокій і тепло.