3. Узгодження результатів отриманих за допомогою різних підходів
Узгодження результатів оцінки — визначення кінцевого роз-міру вартості об’єкта оцінки на основі результатів, отриманих за допомогою різних підходів та методів оцінки. Адже, результатом застосування різних підходів оцінювання щодо одного й того ж самого об’єкта є одержання різних значень вартості. Остаточний висновок про вартість робиться за сукупністю одержаних резуль-татів, які, як правило, повинні бути близькими. Істотні розбіжності вказують або на помилки в розрахунках, або на незбалансованість ринку.
Кінцевий розмір вартості об’єкта, що оцінюється може визнача-тися двома способами: як середньоарифметична величина або мате-матичним зважуванням.
Розрахунок середньоарифметичної величини є найпростішим, але й найбільш неадекватним, оскільки не враховує внутрішні та зо-внішні фактори, що впливають на вартість об’єкта. На практиці, як правило, цим методом не користуються, натомість, вартість, зазви-чай, визначається шляхом суб’єктивного зважування кінцевих ре-зультатів оцінювання за формулою:
п
В =YB.xZ.,
о / і г г
і=1
де В — кінцева вартість об’єкта оцінки;
В. — вартості об’єкта оцінки, визначена г'-м підходом (або ме-тодом): усі використані методи чи підходи оцінки вільно нумеру-ються;
і = 1, ..., п — кількість застосованих підходів (методів) оцінки;
Z. — питомий коефіцієнт г'-го підходу (методу) оцінки.
Наприклад, для визначення вартості одного з об’єктів, оцінюва-чем були використані два підходи: доходний та витратний (відсут-ність об’єктів-аналогів не дала змогу застосувати порівняльний під-хід до оцінки цього майна). Визначення кінцевого розміру вартості об’єкта оцінки на основі отриманих результатів, представлена у таб-лиці 4.1.
Тема 4. Загальна характеристика процесу оцінки вартості майна