Розділ 18. Ефективність менеджменту організації 18. Ефективність менеджменту організації 18.1. Ефективність і якість управління
Управління в ринковій економіці передбачає економічну сво-боду і повну відповідальність за результати праці, залучує до сфери виробництва додаткові трудові, фінансові і матеріальні ресурси. Для власника важливим є створення командою управлінців стратегічних переваг організації на ринку і посилення конкурентоспроможності продукції підприємства.
Ефективність управління - це сукупна результативність ро-боти всього трудового колективу організації, системи заходів, які є наслідком окремих зусиль керівника і спеціалістів [11, с.251].
Ефективність управління включає аналіз:
управлінського потенціалу, тобто сукупності всіх ресурсів, які використовує система управління;
витрат на управління, які визначаються складом, організацією, технологією і об'ємом робіт по реалізації відповідних функцій управ-ління;
характеру управлінської праці;
ефективності діяльності людей в процесі роботи організації, реалізації інтересів, досягнення окремих цілей.
Ефективність управління - це результат функціонування сис-теми і процесу управління у вигляді взаємодії управляємої і управля-ючої системи. Вона показує в якій мірі управляючий орган реалізує цілі, досягає запланованих результатів. Ефективність управління про-являється в ефективності виробництва і складає її частину.
Ефективність управління включає три аспекти:
з'ясування того, чи дійсно здобутий результат управління, а не дія інших суспільних компонентів, прояв саморегулятивного механі-зму самоуправляючих об'єктів;
пошук джерел результатів управління (професіоналізм і талант управляючих, якість правових документів та ін.), з тим щоб активні-ше його використовувати в наступних управлінських циклах;
встановлення взаємозалежності, сполученості між цілями і за-дачами, представленнями і моделями, закладеними в управлінських рішеннях, і реально здобутими результатами управління.
Підсумкова інформація як характеристика результатів управ-ління виступає передумовою і основою для порівняльного виміру виРозділ 18. Ефективність менеджменту організації
трат на управління і його результатів та здобутгя відповідних уявлень про соціальну ефективність управління.
При визначенні ефективності управління виробницгвом необ-хідно виходити з наступних принципів:
1. Ефективність управління є одним з аспектів ефективності самого виробницгва, тому її розрахунок повинен проводитися на ос-нові загальноприйнятих методик оцінки ефективності нової техніки, капітальних вкладень та ін.
2. При оцінці інвестицій завжди необхідно враховувати часову різницю між вкладеннями коштів і віддачею, яка надто важлива для заходів по удосконаленню управління, які іноді досягають декілька років, особливо у галузях з багаторічним циклом виробництва.
3. Специфіка управлінської праці полягає в тому, що характе-ризується результатами всього колективу, а не окремого працівника управління. Тому її оцінювати необхідно за впливом на результати роботи всього колективу організації або окремого підрозділу.
4. Оцінка управлінської праці вимагає співставлення конкрет-них даних. Неможливо визначити ефективність управління в органі-заціях, які мають різну спеціалізацію.
5. На ефективність управління агропромисловим комплексом в значній мірі впливає специфіка виробництва (сезонність, кліматичні умови, використання землі в якості основного засобу виробницгва), ніж на ефективність виробницгва в цілому.
Критерієм ефективності управління є якість.
Якість управління - це сукупність відповідності поведінки системи управління конкретній ситуації, яка дозволяє організації впе-внено триматися при швидких змінах у внутрішньому і зовнішньому середовищах.
Якість управління залежить від статичних і динамічних харак-теристик системиуправління, тобто від її побудови і функціонування. Тому всі характеристики структур, процесу і методів управління, ка-дрової роботи та інші в цілому визначають якість управління.
Аналіз ефективності управління суспільним виробницгвам є надто складною проблемою. Об’єктивна оцінка ефективності управ-ління дає можливість порівняти різні варіанти організації управління, дати їм оцінку, окреслити шляхи удосконалення, підвищити відпові-дальність керівників і спеціалістів за результати їх праці.
Розділ 18. Ефективність менеджменту організації