7.2. Форми громадської роботи, самоврядування студентів
Громадська робота студентів залежно від їх інтересів, захоплень, здібностей, наявного досвіду виявляється в різних формах. На пер-ших курсах це може бути виконання окремих громадських доручень в групі або на курсі. Надалі залежно від прояву здібностей, ступеня активності, відчуття відповідальності за доручену справу студенти висуваються або обираються на ту чи іншу громадську роботу. Для багатьох студентів навчання у ВНЗ є не тільки початком формуван-ня професійної підготовки, але й початком громадської діяльності.
Слід звертати особливу увагу на виховання відповідального від-ношення студентів в першу чергу до навчання, життя, авторитету українського студента. Важливою формою громадської роботи є диспути з найактуальніших питань на виховних годинах. Їх ефек-тивніше проводити на старших курсах або із запрошенням старшо-курсників. Великою популярністю серед студентів користуються диспути і на теми моралі. Для успішного проведення диспутів з ши-роким залученням студентства необхідна велика підготовча робота. Для цього доцільно запрошувати НПП з кафедр гуманітарних дис-циплін.
В підвищенні громадської свідомості студентів велика роль від-водиться зустрічам з визначними людьми держави і передовиками виробництва, кращими випускниками ВНЗ, екскурсіям до Музею історії ВНЗ, різним культурним заходам тощо.
Наймасовішою громадською організацією у ВНЗ є профспілка, діяльність якої спрямована на поліпшення організації навчального процесу, навчальної і виробничої практики, праці і відпочинку сту-дентів, залучення студентства до самоврядування.
Профспілкові організації ВНЗ країни ведуть роботу в тісному контакті, оскільки мають близьку мету і завдання в професійній і суспільно-політичній підготовці та виражають інтереси і прагнення передової частини студентської молоді.
У ВНЗ створюється і багато інших студентських організацій, об’єднань і товариств, що ведуть роботу серед молоді в тісному кон-такті з профспілковими організаціями.
У ВНЗ, відповідно до прийнятого курсу Міністерства освіти і науки України на розвиток більшої самостійності студентської мо-лоді, безперервно зростає і розширюється роль студентського само-7. Громадська і наукова робота студентів
врядування. Громадські паростки самоврядування з’являються вже в школах, де велику роль в навчальному процесі і житті учнів по-чинають виконувати комітети, комісії. Вони розглядають питання успішності школярів, організовують клуби, загони, дружини, про-водять перевірки, встановлюють чергування в бібліотеках, коридо-рах, навчальних кабінетах тощо. У ВНЗ самоврядування одержує подальший розвиток як принцип організації колективу.
Студентське самоврядування розповсюджується на навчальну, трудову, громадську, культурну, спортивну, художню та інші види діяльності студентів. В багатьох ВНЗ велику допомогу адміністрації в поліпшенні навчальної і ви