Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: file_get_contents(files/survey) [function.file-get-contents]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 82
2.8. Історія розвитку і становлення автоматизації : Введення до спеціальності. Навчальний посібник : Бібліотека для студентів

2.8. Історія розвитку і становлення автоматизації


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 

Загрузка...

Багато тисяч років тому земля була вкрита густими лісами. Люди в ті далекі часи жили племенами. Збирали плоди і ягоди, полювали на зві-рів, ловили рибу. Оселею слугувала печера, одягом – шкура вбитих звірів. Щоб спіймати звіра, мисливці робили ями-самолови в землі, снігу, кризі.

Стародавні мисливці користувалися під час полювання пали-цею і каменем, пізніше – стрілою і арканом. Ці знаряддя допомага ли людям стати сильнішими і давали можливість добувати їжу з мен-шим ризиком для життя. Важкі умови виживання змусили пер вісну людину винайти пастки, які спрацьовували без її присутності.

Сама природа підказала людині як зробити пастку, використо-вуючи енергію каменя, що скочується з гори, або ж дерева, що падає, або ж нахиленого стовбура, чи його гілок.

Для полювання на звірів винайшли спеціальні давильні пастки, одна з яких являла собою камінь, підпертий з одного боку палицею. Під камінь клали шматок м’яса. Намагаючись витягнути м’ясо, звір зачіпав палицю і потрапляв у пастку – камінь придавлював його.

Полюючи в лісових заростях, спостережливе око первісної людини по-мітило, як відігнуті гілки дерев поверталися на своє попе реднє місце. Вона вирішила використати силу пружності стовбура і гілок у пастках на звірів.

Така пастка приводилася в дію самим звіром. Вершина дерева пригиналася до землі і притримувалася палицею з двома кілками, за-битими в землю. Петля, прив’язана до вершини стовбура, торкалася землі. Звір, потрапивши в петлю, намагався виплутатися з неї, а петля міцно стискувала його. Кидаючись з боку в бік, він звільняв вершину дерева. Вона різко затягувала петлю і підтягувала звіра вверх (рис.1).

 

Рис.1. Пастка для звірів 138

Дещо пізніше людина сконструювала пастку-самостріл, стріла якої ранила звіра.

2. Поняття про агрономію

З часом стали застосовувати самолови і для риби, які майже не відрізнялися від пасток для звірів. Риба, потрапивши в сітьовий ко-нічний мішок самолова, що лежав на дні водойми, намагалася ви-братися з нього. Багаторазово наштовхуючись на сітку, натягу вала її, і врешті-решт висмикувала кілочок з дна. Гілка дерева, що звіль-нилася, різко підтягувала сітьовий мішок з рибою вверх.

Таким чином, пастки, що з’явилися майже 20 тисяч років тому, нагадували найпростіші автомати. Як вказував німецький етнограф Ю. Ліпс (1959), «поява першої пастки мала в історії людської куль-тури більше значення, ніж навіть винайдення колеса».

Цікавим був і принцип дії пастки. Пастка починала працювати після зовнішньої дії звіра на неї, тобто необхідно було штовхнути палицю, колоду тощо, щоб потрапити в петлю. Палиця, петля тощо являли собою «чутливі елементи». Вони передавати дію «виконав-чим елементам» – каменю, стовбуру дерева, стрілі лука, які дія