Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php:6) in /var/www/nelvin/data/www/ebooktime.net/index.php on line 7
6.5. Сівалки й агротехнічні вимоги до їх роботи. Якість сівби : Землеробство. Підручник : Бібліотека для студентів

6.5. Сівалки й агротехнічні вимоги до їх роботи. Якість сівби


Повернутися на початок книги
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 
45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 
60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 
75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 
90 91 92 

магниевый скраб beletage

Сівба сільськогосподарських культур — це єдиний виробничий процес, у якому поєднуються всі його елементи: спосіб сівби, глибина загортання насіння, строки сів-би, норми висіву та ін. Для висівання насіння різних культур застосовують сівалки різних конструкцій. Основними робочими органами їх є висівні апарати, насіннєпро-води і сошники.

Висівні апарати бувають котушкові, дискові, комірково-дискові, метеликові, щит-кові, внутрішньореберні та пневматичні.

Котушкові висівні апарати застосовують у зернових сівалках для сівби зернових і овочевих культур та льону. Висів регулюють зміною робочої довжини котушки та швидкості її обертання.

Дискові висівні апарати встановлюють на сівалках, призначених для сівби на-сіння кукурудзи, соняшнику та інших культур квадратно-гніздовим способом. Висів регулюють зміною дисків.

Комірково-дискові висівні апарати призначені для точної сівби каліброваного насіння цукрових буряків, кукурудзи та інших культур. Норму висіву насіння регу-люють, змінюючи кількість обертів дисків за допомогою змінних зірочок.

6. Підготовка насіння і сівба

Метеликові висівні апарати застосовують для висівання несипкого насіння — цукрових буряків, трав, овочевих і лісових культур.

Щітковий апарат застосовують для сівби насіння трав.

Сошники — це робочі органи сівалки, які утворюють у ґрунті борозенки, в які надходить насіння під час сівби. Залежно від конструкції і виду культури, а також ґрунтових умов сошники поділяють на анкерні, кілеподібні, полозоподібні та дискові. Анкерні, кілеподібні та полозоподібні сошники добре працюють на староорних ґрун-тах, ущільнюючи дно борозенки і закриваючи насіння спочатку зволоженим, а потім сухим ґрунтом. Анкерні сошники встановлюють на зернотрав’яних та зернових ком-бінованих сівалках. Кілеподібні сошники застосовують переважно для сівби дрібного насіння при неглибокому його загортанні. Встановлюють їх на трав’яні (СЗД-3,6А, СЛТ-3,6) та бурякові сівалки (ССТ-12А, ССТ-8В). Для одночасного загортання на-сіння і мінеральних добрив з невеликим прошарком ґрунту між ними застосовують комбіновані анкерні, кілеподібні та полозоподібні сошники.

Полозоподібні сошники встановлюють на овочевих і бурякових сівалках, але вони погано працюють на ґрунті з недостатньо вирівняною і розробленою поверх-нею. Дискові сошники застосовують на різних ґрунтах. Під час роботи вони не за-биваються бур’янами і рослинними рештками. Їх установлюють на сівалках СЗ-3,6А, СЗ-5,4, СЗТ-3,6А, СУК-24, СЗП-16, СТС-2,1 та інших, а також на овочевих сівалках СОН-4,2 і СКОН-4,4, СКОСШ-2,8 та СЛН-8А. Дискові сошники добре працюють і при сівбі на підвищених швидкостях.

Агротехнічні вимоги до високоякісної сівби такі: сівбу треба проводити в опти-мальні для даної культури строки; ґрунт до сівби має бути ретельно обробленим; сів-бу необхідно проводити лише відрегульованими сівалками; при рядковій сівбі треба добиватися прямолінійного переміщення агрегату по полю, щоб не було огріхів, осо-бливо під час сівби просапних культур, оскільки це сприятиме і механізації процесів міжрядного обробітку; сіяти слід упоперек напрямку оранки, бо інакше глибина за-гортання насіння буде нерівномірною; сівалки потрібно встановлювати на однакову норму висіву і глибину загортання насіння; дискові сошники мають бути гострими, щоб легко врізалися в ґрунт; висівні апарати повинні висівати насіння на однакову глибину; під час сівби треба стежити за роботою всіх висівних апаратів і насіннєпро-водів, своєчасно включати та виключати сівалку і засівати поворотні смуги.

Якість сівби, зокрема глибину загортання насіння, оцінюють буром Калентьєва, відбираючи шари ґрунту через 1–2 см і визначаючи в кожному відібраному зразку кількість насіння.

Густоту рослин і рівномірність висівання під час сівби визначають після появи сходів, підраховуючи їх на 1 м2 методом накладання метрової рамки в різних місцях поля. Коли з’явилися сходи, підраховують і кількість огріхів, визначають прямолі-нійність рядків і рівномірність ширини міжрядь, розміщення квадратів на посівах просапних культур.

Якість сівби залежить від способу переміщення по полю посівного агрегату. Роз-різняють прямолінійний й фігурний способи переміщення сівалок під час роботи. Фігурний не застосовують, оскільки при такому способі утворюється багато огріхів на поворотах.

В окремих випадках застосовують спеціальні способи сівби, до яких належить і підпокривний (підсівання).

7. СИСТЕМИ ЗЕМЛЕРОБСТВА