7.4. Стратегія сегментації ринку
Якщо представлені вище стратегії конкуренції ґрунтуються на обслуговуванні всього ринку, то стратегія сегментації спря-мована на забезпечення переваг над конкурентами у відособ-леному і часто в єдиному сегменті ринку, що виділяється на ос-нові географічного, психографічного, поведінкового або демо-графічного принципів. Основна ідея стратегії полягає в тому, що підприємство може обслуговувати свій вузький цільовий ринок ефективніше, ніж конкуренти, які розосереджують свої ресурси на своєму ринку. В результаті створюється перевага над конкурентами або диференціацією товарів на основі повнішого задоволення потреб цільового ринку, або шляхом досягнення менших витрат при обслуговуванні вибраного сегменту.
Отже, не переслідуючи мети забезпечення лідерства в зни-женні собівартості і/або диференціації продукції на всьому рин-ку, підприємство, грунтуючись на ринкових тенденціях, досягає даних результатів в цільовому сегменті. Маючи низьку собівар-тість продукції або пропонуючи великий вибір продукції для конкретного, наприклад, географічно відособленого сегменту, пі-дприємство захищає себе від протидій з боку підприємств, що використовують інші стратегії конкуренції.
Практика бізнесу показує, що стратегію сегментації викори-стовують в основному підприємства, що випускають дифе-ренційовану продукцію. Спроби обслужити ваш ринок для таких підприємств часто стають причиною великих витрат на просу-вання товарів. Стратегія ж орієнтації на певний сегмент (сегмен-ти) ринку може привести до високого прибутку, якщо продукція повністю відповідає вимогам і бажанням споживачів вибраного сегменту. При цьому великі витрати, які несе підприємство при випуску диференційованої продукції для певного сегменту ринку, можуть бути відшкодовані за рахунок економії в просуванні то-варів на ринок і високої їх привабливості для обслуговуваних споживачів.